Lennuametil vägikaikaveos Enimexiga kolm võitu järjest

Airi Ilisson 23. august 2006, 09:22

Üleeile Tallinna halduskohtus rahuldamata jäänud Enimexi kaebuse eesmärk oli saada lennuametilt luba Läti reisilennuki rendiks.

Vaidlus algas märtsi lõpul, mil lennuamet keeldus kooskõlastamast rendilepingut Läti lennukompanii RAF-AVIA AN-74-TK100 tüüpi lennukile. Lennuameti hinnangul polnud lennukit võimalik käitada ärilises lennutranspordis, niikaua kui lennuki dokumendid ei vasta rahvusvahelise hoolduskorralduse nõuetele.

Enimexi tegevjuhi Andrei Kislõi sõnul plaanis firma lennukiga täita kahte ÜRO-ga 2007. aastani sõlmitud lepingut: vedada Põhjamaadest kaupa ja rahusõdureid Sierra Leonesse ja Kongosse.

„Ilma kooskõlastuseta ei saa me rendilepingut sõlmida,” ütles Kislõi suvel Äripäevale. „Lennuamet piirab oluliselt meie tegutsemisvabadust lennundusettevõtjana, me oleme kandnud miljoneid kroone kahju. Ei saa aru, kust tulevad need piirangud, kui Läti lennuamet lubab selle lennukiga lendamist.”

Lennuametit esindav vandeadvokaat Kaido Pihlakas märkis, et Enimexi probleemiks on rahvusvahelistele nõuetele vastava käitatavate lennukite hoolduse puudumine. „See seab ohtu inimeste elu ja tervise,” ütles Pihlakas. „Lennuameti nõudlikkus lennukite tehnilise hoolduse suhtes ongi taganud, et Enimexil ei ole viimastel aastatel käitatavate lennukitega lennuõnnetusi juhtunud,” lisas ta.

Teised kaks möödunud neljapäeval langetatud kohtuotsust käisid Enimexi lennuõiguste piiramise kohta. Esiteks jättis Tallinna Halduskohus rahuldamata Enimexi kaebuse lennuettevõtja sertifikaadi peatamise kohta.

Lennuamet peatas sertifikaadi ajutiselt 2003. aasta veebruari õnnetuse järel Tallinna lennujaamas, kus hukkus kaks pilooti. Enimex taotles käskkirja õigusvastaseks tunnistamist ning nõudis lennuametilt kahju hüvitusena 1,1 miljonit krooni.

Kaido Pihlaka sõnul lähtus lennuamet otsuses ka sellest, et Enimex lennukitega oli varem toimunud lennuõnnetusi, milles hukkusid 5 inimest ning said raskeid ja üliraskeid kehavigastusi 13 inimest ning hävis viis lennukit.

Enimexi reisijateveo loa peatas lennuamet tänavu 14. märtsil. Aluseks oli Soome lennuameti keeld Soder Aviationile, kes plaanis Enimexi AN-72 lennukiga vedada reisijaid Helsingist Põhja-Soome Kittilässe.

Tallinna Ringkonnakohus leidis, et Enimexi väited ei anna halduskohtu määruse tühistamiseks ja esialgse õiguskaitse kohaldamiseks põhjust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing