Läänemere suurim naftaleid innustab otsinguid jätkama

28. august 2006, 11:32

Poola läinud nädalal avalikustatud rekordiline naftaleid Läänemeres innustab ka Rootsi firmat Svenska Petroleum Exploration oma puurimisi jätkama.

Läinud nädalal teatas Poola naftafirma Grupa Lotos, et kontserni kuuluv Petrobaltic on Poola rannikul avastatud Läänemere seni suurima naftaleiukoha, mille varud on hinnatud 110 miljonile barrelile. Firma juhi Pawel Olechnowiczi sõnul on kavas naftapuurimisega alustada esimesel võimalusel. Naftaleiu väärtus tänaste hindade juures on ca 7,7 miljardit dollarit.

Otse Poola leiukoha kõrval on ca 4500 ruutkilomeetri suurune ala, kuhu juba 1999. aastal esitas naftaluure taotluse Rootsi firma SPE. „Kui meedias avaldatud leiukoht on õige, siis on see väga lähedal piirkonnale, kus me tahame otsinguid läbi viia. See suurendab tõenäosust, et me naftat leiame,” ütles SPE naftaluure juht Torgny Berglund, kirjutas nädalavahetusel Dagens Industri.

Seni on Rootsi valitsus keskkonnakaalutlustel loa andmisega viivitanud. Kui aga luba antakse, võivad proovipuurimised alata juba mõne aasta pärast.

Poolas leitud naftaväli asub lõunapool Gotlandi saart, kus rootslased on alates 1969. a otsinud nafta- ja gaasivarusid ning teinud kümneid tuhandeid mõõtmisi ja 17 proovipuurimist. Mõnda aega isegi pumbati Gotlandil naftat, kuid see tootmine on lõpetatud.

Poola naftavarud on 1,6 kilomeetri sügavusel. Vee sügavus leiukohas on 100-120 meetrit. Leiukoha lähistel asub teisest maailmasõjast jäänud miiniväli.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing