Majandusministeerium: jaekaubandus paisub sissetulekute kasvust

30. august 2006, 17:28

Jaekaubandust kasvatab endiselt inimeste sissetulekute kiire kasv, madalad laenuintressid ning töötuse vähenemine, kommenteeris majandusministeerium.

Inimestel on tekkinud kindlus tuleviku suhtes, mis on lisanud julgust tarbida kvaliteetsemaid ja kallimaid kaupu, lisas ministeerium statistikaameti tänasele teatele.

Kiirem juurdekasv oli juulis tööstuskaupade kauplustel (29%). Toidukaupluste müük kasvas 11%, kasv on olnud stabiilne aasta algusest alates. Tänavune kuum suvi on põhjustanud karastusjookide, mahlade, vee ja õlle müügi hüppelise kasvu. Tänu sissetulekute kasvule tõusis kallimate grilltoodete müük. Tarbimise suurenemisele on kaasa aidanud ka laienenud tootevalik, atraktiivsed pakendid ning suurenenud reklaamimaht. Suure osatähtsuse tõttu annavad toidukaupade kauplused kogu jaekaubandusettevõtete müügi juurdekasvust ligi 40%.

Kodukaupade kaupluste konjunktuur on olnud juba pikemat aega erakordselt soodne. Majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ning ehitusmaterjali kaupluste jaemüük kasvas juulis 48%. Need kauplused andsid kogu jaekaubandusettevõtete müügi juurdekasvust 32%. Selle kauplustegrupi müügi kasvule on kaasa aidanud aktiivne ehitustegevus ja kinnisvaraostubuum.

Garderoobikaupade kaupluste konjunktuur oli juulis samuti hea. Tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete kaupluste müük kavas juulis aastases võrdluses 39%, mis jäi juunikuu müügile veidi alla. Käibe kasvu olulisemateks allikateks võib pidada kvaliteetsemate moekaupade müügi kasvu seoses sissetulekute kasvuga ja uute kaubamärkide turule toomisega.

Eesti Konjunktuuriinstituudi juulikuu kaubandusbaromeetri prognoosi saldod näitasid järgneva kolme kuu jooksul uue kauba tellimuste ja müügi kasvu võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Kaubandusettevõtete kindlustunde indikaator oli juulis võrreldes eelmise aasta sama kuuga viie protsendipunkti võrra kõrgem. Iga kümnes ettevõte soovis palgata lisatöötajaid. Ka tarbimisaktiivsus on endiselt kõrge, juulikuu tarbijate kindlustunde indikaator oli +9 (2005. aasta juulis +1).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing