Euroopa moodustab 6800kilomeetrise looduskaitsealade ahela

04. september 2006, 15:08

Sel nädalal kogunevad 12 riigi esindajad Lahemaale Palmse mõisa, et arutada koostööd loodavas 6800kilomeetrises Euroopa Rohelises Koridoris.

'Rohelise koridori loomise mõte tekkis 2004. aastal Fertö-Hans?g"i rahvuspargis Ungaris ja selle eesmärgiks on rajada Barentsi merest kuni Musta mereni 6800 kilomeetri pikkune kaitsealade ahel,' selgitas Maailma Looduskaitse Liidu (IUCN) nõukogu liige, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja Keskkonnainstituudi professor Kalev Sepp keskkonnaministeeriumi edastatud pressiteate vahendusel.

Rohekoridorist peaks saama kogu Euroopa ökoloogilise võrgustiku selgroog, mis läbib 22 riiki ja jaguneb kolmeks regiooniks: Balti riigid ja Fennoskandia, Kesk-Euroopa ja Lõuna-Euroopa.

Palmses toimuval kolmandal Euroopa Rohekoridori seminaril keskendutakse riikide koostööle ning arutatakse, kuidas tõhusamalt kaasata looduskaitsespetsialiste ja kohalikke omavalitsusi. Ühiselt tahetakse täpsustada, millised riikidevahelised koostööprojektid annavad Rohekoridori arendamisel kõige parema tulemuse.

'Rohekoridor on kui riikide koostöö sümbol, paiknedes endise Ida ja Läänt lahutanud piirjoone, nn raudse eesriide asemel,' kommenteeris Sepp. 'Eestis kulgeks Roheline koridor piki rannikut, hõlmates endist piiritsooni. Koridori kuuluvad ka endised militaarbaasid nagu Alam-Pedja ja Kõrvemaa, mis nüüdseks on juba suures osas saanud kaitsealaks.'

Roheline koridor on ka kui oluline ökoloogiline ühenduskoridor liikide liikumiseks ühelt looduslikult alalt teisele, lisas keskkonnaministeerium. See on vajalik juhuks, kui kliimamuutustest tingituna teisenevad liikide elupaigad. Sepa sõnul on Eestis küsimus veel selleski, kas Rohekoridoriidori abil saaks kaitsta rannikupiirkondi kinnisvaraarendajate eest.

Euroopa Rohelise Koridori projekti rahastab Saksa riik ning selle koordinaatoriks on Maailma Looduskaitse Liidu (IUCN) Euroopa direktoraat Brüsselis. Siinses regioonis suunab algatust Balti Keskkonnafond. Projekti on kaasatud ka valitsusväliste organisatsioonide esindajad.

Eestis arutatakse Rohekoridori küsimusi 5.-7. septembril keskkonnaministeeriumi ja Eesti Maaülikooli eestvõttel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing