Marianne Mikko: parlamendikandidaatide seas peaks Eestis naisi olema võrdselt meestega

Annika Matson 05. september 2006, 09:08

Europarlamendi liige Marianne Mikko kutsus oma kolleege hoolitsema selle eest, et nende kodumaal oleks naisi parlamendikandidaatide seas võrdselt meestega.

Mikko esines selleteemalise kõnega Euroopa Parlamendi täiskogu istungi avamisel.

'Kui valimisnimekiri on koostatud sebraprintsiibil ehk naised vaheldumisi meestega, siis annaks see naistele hea võimaluse osutuda valituks. Aeg on loobuda pettekujutelmast, et naine ei vali naist,' ütles sotsiaaldemokraat Mikko kõnes.
Mikko lisas sõnavõtus, et Soome oli esimene riik maailmas, kus kõigil naistel oli õigus nii valida kui valitud saada. 'Sada aastat hiljem on Soome parlamendikohtadest 38% naiste käes. Ministrite seas on naisi isegi 40%. Sellega on konkurentsivõimeline heaoluühiskond Soome jätkuvalt juhtival kohal soolise võrdõiguslikkuse poolest,' ütles Mikko.

Samas osutas ta asjaolule, et paljudes Euroopa Liidu maades kuulub naistele maksimaalselt viiendik parlamendikohtadest ning veelgi väiksem osa ministriportfellidest.

Eestis on vaid iga seitsmes minister naine. 'Ebavõrdsuse üheks oluliseks põhjuseks on see, et valija ei leia nimekirjast sobivat naiskandidaati. Valimisnimekirjades on 10 esimese hulgas endiselt vaid 1-2 naist,' möönis Mikko.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing