Väliseestlasest investeerimisguru Nils Taube annab nõu: spikerdage

Mariliis Pinn 05. september 2006, 11:47

'Plagiaat loomulikult' on Nils Taube vastus Financial Timesi küsimusele, kuidas tal on õnnestunud nii edukalt investeerida.

Nii konkurentsitihedas ettevõtmises nagu investeeringute juhtimine, ei ole võimalik luua kõiki häid ideid ise. Parimad investorid näppavad häid ideid teistelt, kuigi vähesed tunnistavad seda. Härra Taube eriala on „rahvusvaheline plagiaat,” hea idee reisib teise regiooni, aega ja toimib seal sama hästi.

Nils Otto Taube saabus Inglismaale põgenikuna Eestist rohkem kui 60 aastat tagasi. Nüüd, mil ta 76 aastasena pensionile jääb on tal meenutada särav investorikarjäär. Ta on juhtinud oma esimest fondi aastast 1969 alates. Taube haldab koos oma partneritega 103 mld kroonis suurusi investeerimisfonde. Kõik tema fondid on 5-8% tootlikumad kui konkurentide omad.

Taube alustas oma karjääri enne, kui moodsad majandusnäitajad juhtisid investeeringuid. Alguses nägi Taube ainult vigu oma töös, oli šokk avastada, et teistel läheb veel halvemini ja ta on tegelikult üpris edukas, kuigi tegi ainult seda, mida ka „pime tola võis teha.”

On veel midagi õppida Taubelt ja tema kolleegidelt? Nad istuvad koos ühes toas, jagavad ideid uurivad, kohtuvad ettevõtetega, kuid samas on igaüks eraldi vastutav oma fondide eest. Nad kulutavad vähe turundusele ja PRle. Taubel on alati olnud ülemaailmne fookus ja ta on praktiseerinud teemade kaupa investeerimist, ammu enne kui sellest sai mainstream. Ta on olnud edukas, kuna ta on alati varakult uue suunaga kaasa läinud, näiteks teenis ta kena kasumi kiirest mobiiltelefoni turu kasvust. Hiljuti on nad investeerinud USA ravimi jaotus ettevõtetesse.

Härra Taube nõuanne on lihtne, kui töötate väikeses meeskonnas, ära osta midagi, kui te kõik ei nõustu, vältige karme sõnu kontoris ja ärge raisake aega majanduse ja turgude üle muretsedes. Investor peab olema ohjeldamatult uudishimulik ja hea kuulaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing