PM: Kristel Johanson: Milline on Eesti investor?

05. september 2006, 08:18

Väärtpaberite keskregistri tegevjuht Kristel Johanson teeb ülevaate Eesti investorist – kes ta on, mis soost ja kui vana.

'Võiksime ju eeldada, et investeerimisaktiivsuse laiem levik on investorite hulka toonud üha rohkem naisterahvaid. Aga päris nii see siiski ei ole,' kirjutab Johanson tänases Postimehes. 'Eesti investorit portreteerides leiab kinnitust tõsiasi, et ükskõik missugused parameetrid me aluseks võtame, kindel on see, et aastate kestel on võrdõiguslikkusest asi olnud väga kaugel – mehed on investeerimisturul ohjad kindlalt enda kätte haaranud.'

Eesti nais- ja meesinvestorite arvu ning nende investeeringute mahtude võrdluses näeme, et kui näiteks 1999. aasta lõpu seisuga oli nais- ja meesinvestorite arv enam-vähem võrdne, siis 2005. aasta lõpuks oli naisinvestorite osatähtsus langenud ligikaudu 40 protsendile. Veelgi suurem erinevus on aga investeeringute raha mahtudes – mahu poolest on naiste osa olnud aastati stabiilselt 20–25 protsenti meeste 75–80 protsendi vastu.

Naiste investeeringute väikese osa põhjuseid võib olla mitu. Statistika järgi on naiste palk väiksem, nii et naistel on vähem vaba raha. Samuti on naised vähem riskialtid ja paigutavad oma vaba raha väiksema riskiga vahenditesse, näiteks pangahoiustesse. Samuti eelistavad naised suunata oma vaba raha tarbimisse.

Loogiline oleks eeldada, et investeerimisaktiivsuse kasvuga on avardunud ka investorite vanusepiirid. Vähemalt osalt vastab see eeldus tegelikkusele. Mõnevõrra ootuspärane on seegi, et alaealiste investorite osa on tõusnud hüppeliselt just eelmisel aastal, kasvades 2005. aasta jooksul peaaegu viis korda: 306 alaealiselt investorilt 1458ni. Eelmise aasta lõpu seisuga moodustasid alaealised 1,7 protsenti kogu Eesti erainvestoritest, sealhulgas eelkooliealised lapsed 0,5 protsenti (429 last).

Veel ühe tendentsina saab välja tuua huvitava asjaolu, et kuigi arvuliselt on nooremaid investoreid järjest rohkem ja nende osatähtsus koguinvestorite arvus suureneb, siis investeeringute mahtude poolest jäävad nad vanematele investoritele alla. Näiteks on 60–74aastaste inimeste investeeringute osa jõudnud 2005. aasta lõpuks turu kogumahust 20 protsendi lähedale, samas kui selliste investorite arvuline osa on aja jooksul vähenedes samuti 20 protsendi ligidale langenud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing