Eesti Pank: oleme üritanud ohjata laenubuumi

06. september 2006, 17:10

Eesti Pank teatas vastusena Indrek Neivelti täna avaldatud arvamusele, et Neiveltil on suures osas õigus, mis puudutab välisraha sissevoolu.

Eriti hästi kirjeldab olukorda Neivelti lause, et praegu on Eesti pangad sisuliselt Skandinaavia pankade filiaalid ning laenu võetakse enam mitte turult, vaid oma emapangast, kus mõõdetakse eeskätt turuosa ja kasumi kasvu.

Kuid samas ei saa Eestit võrrelda näiteks Horvaatiaga, majandusolukorrad on totaalselt erinevad, Eesti on Euroopa Liidus ja soovib ühineda eurotsooniga. Horvaatia on oluliselt sõltumatum oma majandusotsustes.

Laenubuumi ohjeldamiseks on Eesti Pank astunud kaks suurt sammu. 1. märtsist alates viidi eluasemelaenude riskikaal kapitaliadekvaatsuse arvutuses seniselt 50-lt protsendilt 100-le protsendile ehk teisisõnu pidid pangad eluasemelaenude rahastamisel suurendama omavahendite osakaalu, mille tulemusel peavad pangad suurendama omakapitali osatähtsust laenutegevuses ning seega suureneb pankade omavastutus eluasemelaenude andmises.

Lisaks tegi Eesti Pank valitsusele ettepaneku oluliselt vähendada või lõpetada eluasemelaenude intressimaksete mahaarvamine tulumaksust. Eluasemelaenudele kehtiv tulumaksusoodustus viib nende laenude tegeliku intressitaseme madalamale tähtajalise hoiuste intressidest ning annab laenuvõtjatele vale signaali seotud riskide arvestamiseks. See ettepanek on valitsusele tehtud eelnevatel aastatel mitmel korral.

1. septembril tõsteti kommertspankade kohustuslikku reservinõuet 13%-lt 15%-le, mis on Euroopa Liidus suhteliselt kõrge. Sammu eesmärgiks on piirata sisenõudluse ja laenude kiirest kasvust tingitud riske Eesti majanduses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing