Toidu kallinemine lisas hinnatõusule hoogu

07. september 2006, 12:28

Toidukaupade kallinemine seisab taas inflatsiooni kiirenemise taga, teatas rahandusministeerium

Tarbijahindade kasv kiirenes juuli 4,5 protsendilt 5 protsendini augustis, ületades eurotsooni inflatsiooni 2,7 protsendipunkti võrra. Hindade tõusu taga oli peamiselt toiduainete kallinemine.

Põuaperioodist tingituna jätkus ka augustis toiduainete kiire kallinemine, ulatudes aastases arvestuses 6,3 protsendini. Värske puu- ja köögivilja hinnad on tundlikud ilmastikuoludele ning käesolev suvi pole aiasaaduste kasvatajaid soosinud. Hilissuvele omaselt peaksid värsked põllumajandusproduktid odavnema, kuid seni pole seda veel toimunud. Võrdlusena on puuvili kallinenud võrreldes eelmise aastaga ligemale neljandiku võrra.

Inflatsiooni kiirenemist võis täheldada ka eluasemekulutuste ja vaba aja teenuste osas. Maagaasipõhise soojuse hinnatõus Tallinnas ning remondimaterjalide kallinemine tingisid eluasemekulutuste kasvu rohkem kui 10 protsendi võrra. Lähikuudel on oodata soojuse hinnatõuse ka teistes piirkondades. Vaba ajaga seotud teenuste kallinemise põhjustas puhkusereiside hinnamuutus. Mootorikütuste panus inflatsioonile jäi augustis eelmise kuu tasemele. Tähelepanuväärne on asjaolu, et käesoleva aasta augusti lõpus – septembri alguses on mootorikütuste (bensiin) hinnad langenud sel määral, et jäävad alla eelmise aasta sama perioodi tasemele. See aga tähendab lähikuudel kütusehindade mõju olulist vähenemist inflatsioonile. Jooksva aasta esimese poole tarbijahindade 4,4 protsendilisest tõusust moodustas kütuse kallinemine 1,2 protsenti.

Kuises arvestuses ulatus inflatsioon tingituna eluasemeteenuste, toiduainete ja mootorikütuse kallinemisest 0,8 protsendini.

Eurotsooni inflatsioon aeglustus esialgsetel andmetel 2,3 protsendini. Vaatamata paaril viimasel kuul toimunud hinnatõusu aeglustumisele on eurotsooni tarbijahindade kasv jätkuvalt kõrge. Lisaks energia kallinemisele on suuremat mõju avaldama hakanud toiduainete hinnaarengud.

Inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev Eesti 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) tõusis augustis 4,4 protsendini, mis ületab hinnanguliselt 1,6 protsendipunkti võrra kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtust. Eesti 12 kuu keskmise THHI aeglustumist võib oodata alles järgmise aasta teises pooles.

2006. aasta teisel poolel jäävad inflatsioonilised surved püsima. Kuigi lühiajaliselt peaks inflatsioon lähikuudel mootorikütuste hindade mõju vähenemise tõttu mõnevõrra aeglustuma, siis süvenev nõudluspoolne inflatsioon koos soojusenergia ja põuast tingitud toiduainete kallinemisega tähendab aasta lõpu poole kõrge inflatsiooni püsimist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing