Vitsur: inflatsiooni kasvatavad välispangad, mitte Savisaar

18. september 2006, 16:46

Majandusminister Edgar Savisaare nõunik
Heido Vitsur nimetas Soome ja Rootsi pankasid Eesti inflatsiooni kasvatajatena,
oma ülemuse kava viia Eesti keskmine palk 25 000 kroonile ta ohtlikuks ei
pidanud.

Postimees Online vahendatud Keskerakonna teate järgi on Vitsuri paiskavad Soome ja Rootsi pangad Eesti turule järgmisel aastal 30 miljardit krooni laenuraha. Vitsuri sõnul aga piisab palgakasvu protsessi käivitamiseks, kui näiteks järgmisel aastal suurendada eelarvest haridus-, tervishoiu-, sisejulgeolekutöötajate palkadeks minevat raha veel vaid kahe miljardi krooni võrra ja jätkata samas proportsioonis suurendamist nelja aasta jooksul.

"Kui võrrelda 30 miljardit ja 2 miljardit, on ilmne et pakutava palkade suurendamise mõju majanduse tasakaalule on võrreldamatu sellega, mida on endaga kaasa toonud ohjeldamatu laenamine," lausus Vitsur.

"Kuidas saabki kaks täiendavat miljardit majandust uppi keerata ja tõsta inflatsiooni 10 protsenti, kui 13 miljardi lisandumine esimesel poolaastal suurendas seda ainult ühe protsendipunkti võrra," oponeeris nõunik analüütikutega.

Vitsur ütles, et kui järgnevatel aastatel hinnad tõusevad jälle viis protsenti, siis seda mitte nende paari miljardi täiendava krooni võrra, mida valitsus hariduse, meditsiini ja sissejulgeoleku tarvis välja tahab maksta, vaid eeskätt nende 30 miljardi krooni pärast, mida Rootsi ja Soome pangad üksteise võidu Eesti turule paiskavad ja mille pärast neile sugugi ei meeldi inimestele eelarvest tehtavate väljamaksete suurendamine.

"Ja just samas proportsioonis kui inflatsiooni, mõjutavad laenud ja soovitav palgakasv ka meie majanduse välistasakaalu ning ülekuumenemist. Paari miljardi pärast tõstetakse lärm taevani aga kümnete miljardite suhtes laiutatakse käsi ja öeldakse vabandavalt midagi ebamäärast," lausus Vitsur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2006, 16:45
Otsi:

Ava täpsem otsing