Rüütel pani ümberasutajate vara tagasitaotlemisele stoppmärgi

Kadi Heinsalu 20. september 2006, 16:58

President Arnold Rüütel jättis täna välja kuulutamata omandireformiseaduse
muudatused, mis oleksid Eestist kunagi ümberasujatele andnud võimaluse tagasi
taotleda pooltsadat väärtuslikku kinnistut ja maja Tallinnas, üle Eesti aga 300
kinnisvaraobjekti.

President kirjutas täna Kadriorus alla otsusele jätta põhiseaduse § 107 alusel välja kuulutamata 14. septembril 2006 Riigikogus vastu võetud “Eesti Vabariigi omandireformi aluste seaduse § 7 lõike 3 kehtetuks tunnistamise seadus”.

Riigikogus olid seadusemuudatusele vastu Keskerakonna ja Rahvaliidu, sotsiaaldemokraatide partei poliitikud, eelnõu vedajaks oli Res Publica.

President Rüütel märkis otsust tehes, et Riigikogus vastu võetud seadus ei ole kooskõlas õigusselguse ja õiguskaitse põhiseadusliku põhimõttega.
“Selleks, et omavalitsusorganite juures tegutsevad omandireformi komisjonid saaks seadusandja tahte ellu viia, peaks olema eelnevalt valitsuse poolt kehtestatud normid, mille alusel seda teha. Kuid kõnealune seadusemuudatus ei ole täitevvõimule seda ülesannet asetanud. Samuti peaks seaduse vastuvõtmisele eelnema põhjalik analüüs, milliseid rahalisi kohustusi see toob kaasa riigile ja omavalitsustele," lausus Rüütel.

Omandireformi aluste seadust vastu võttes snastati oluline põhimõte, et reformiga ei tohi tekitada kellelegi uut ülekohut. Riigikohus tunnistas kõnealuse seaduse § 7 lõike 3 2002. aastal põhiseadusega vastuolus olevaks ja 2006. aastal kehtetuks ning pidas vajalikuks, et Riigikogu töötab välja uue asjakohase õigusliku regulatsiooni ümberasunutele kuulunud vara suhtes praktiliste küsimuste lahendamiseks. Seadusemuudatus oma praegusel kujul aga probleemi ei lahenda, vaid loob uued pingekohad. Välistada ei saa ka konflikte ärihuvide ja mitmesaja leibkonna huvide vahel. Olin juba Riigikogu liikmena seisukohal, et omandireformi aluste seaduse muutmisel ei tohi riik ei omanikke ega üürnikke kaitseta jätta, kuid kõnealune seadusemuudatus loob nimelt sellise õiguslikult tasakaalustamata olukorra,” põhjendas president Rüütel seadusemuudatuse mitte väljakuulutamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. September 2006, 16:59
Otsi:

Ava täpsem otsing