Raivo Palmaru: propagandafilmile antud 70 000 kroonist riigitoetust me tagasi ei nõua

Mariliis Pinn 22. september 2006, 14:19

Kultuuriminister Raivo Palmaru ei nõua
president Arnold Rüütlist propagandafilmi teinud firmalt OÜ Ikoon tagasi 70 000
kroonist riigitoetust. Tema sõnul peaksid kultuuriinimesed sõna pidama ja mitte
lauspropagandaga tegelema.

„Tehti film, mida võib nimetada propagandafilmiks ja sellega üritati sekkuda presidendivalimisse. See on kultuuri ja kaasa arvatud poliitilise kultuuri asi,” ütles Palmaru.


Tema sõnul eksitas tootjafirma sihtkapitali, lubades, et film läheb eetrisse presidendivalimiste päeva õhtul, ent tegelikkuses näidati filmi kinos ja Kanal2. „Sedasorti seikadest peavad otsustajad ise tegema järeldused, kui palju saab ühtede ja teiste inimeste lubadusi arvestada ja mida nad teevad või tegemata jätavad,” lausus Palmaru.


„Tegelikult ei rakenda ma mingisuguseid sanktsioone. Kultuuriinimesed peaksid endas kultiveerima rohkem erapooletuse või individualismi vaimu, nii et lauspropagandaga tegelema ei hakata. Teine on sõnapidamine,” ütles Palmaru.


Palmaru sõnul esitas dokumentaalfilmi tootnud firma Ikoon OÜ Kultuurkapitali audio visuaalsele sihtasutusele kolmel korral taotluse 100 000 krooni eraldamiseks. Esimest korda esitas Ikoon OÜ dokumentaalfilmi Rüütel arendamiseks Kultuurkapitalile taotluse 100 000 krooni saamiseks veebruaris. Taotluses on kirjas, et dokfilm Rüütel käsitleb Eesti Vabariigi presidendi Arnold Rüütli elu aastast 1960. aastast kuni taasiseseisvumiseni. Nõukogu otsustas eraldada 50 000 krooni.


„Tegijate eesmärk pole filmi tegevuse kaudu osaleda poliitikas ega uue presidendi valimisvõitluses. Tahame teha filmi inimese muutumisest ajas. Film jõuab ekraanile peale presidendi valimisi, mitte mingil juhul enne,” loeb Palmaru ette filmi tootja Vahur Laiapea kirjalikud lubadused. Protokollist on näha, et sihtkapitali liige ja filmi kaasstsenarist Hardi Volmer lahkus hääletamiselt.

Teisel korral esitas tootja Kultuurkapitalile taotluse 100 000 krooni saamiseks tänavu mais. Sihtkapital raha ei eraldanud. „Stsenaarne plaan on nõrk ja tahetakse näha lepingut ETV-ga,” seisab protokollis. Kolmandat korda esitas Ikoon OÜ taotluse augustis, filmi „Arnold Rüütel. Lõpetamata lause” tootmiseks ja järeltootmiseks taotluse 100 000 kroonile.
Sihtkapital otsustas Ikoon OÜ-le eraldada 20 000 krooni.


„Enne seda vaatasid sihtkapitali liikmed ka filmi musta materjali ja otsustasid, et maksimum, millega nad toetavad on 20 000 krooni,” ütles Palmaru. Siis lepiti ka kokku filmi näitamise aeg. Tegijad lubasid filmi näidata presidendi valimiste päeva õhtul ega sekkuda poliitikasse.


„Mina ei taha ka pärast seda seika mingil määral otsustada rahastamise korda. Kord, kus rahastamise otsuse teevad asjatundjad nii Eesti Filmi Sihtasutuses kui ka Kultuurkapitali sihtasutuses on õige,” ütles Palmaru. „Ma ei taha mitte mingil juhul mitte kellelegi ette öelda, milliseid filme teha või millised tegemata jätta. Leian, et see pole ministri asi,” lisas Palmaru. „Need on professionaalide siseringi otsused, vastasel juhul jõuame väga libedale teele. Loomingu eeldus on vabadus ja see peab igal juhul säilima. On ainult kaks probleemi. Tehti film, mida võib nimetada propagandafilmiks ja sellega üritati sekkuda presidendivalimisse. See on kultuuri ja kaasa arvatud poliitilise kultuuri asi,” rääkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2006, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing