Raidla: praeguse valitsuse püsimine arusaamatu

28. september 2006, 11:00

Äsjastele presidendivalimistele eelnenud
kampaania ning sellele järgnenud Rahvaliidu ja Keskerakonna juhtide repliigid
muudavad praeguse Reformierakonna poolt juhitava valitsuskoalitsiooni edasise
koostegutsemise arusaamatuks, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Peeter Raidla.

"Neid oli 15-20 omavalitsust, mis tõepoolest läksid käest ära. Neid võeti ka osa tagasi," lausub Rahvaliidu juht Villu Reiljan Eesti Ekspressis, tunnistades sellega kohalike valijameeste käsitlemist marionettnukkudena ning nende otsest töötlemist, mis on vastuolus põhiseaduse vaimu ja mõttega.

Villu vanem vend Janno, samuti üks Rahvaliidu ideolooge, tegi aga kuu aega tagasi Riigikogus veelgi julgema avalduse: "Võib loota, et valimistel pühib rahvas kõntsa siit saalist välja." Just nii suhtub Rahvaliit oma oponentidesse, sealhulgas Reformierakonda.

Ja ega Keskerakonna suhtumine oma kolleegidesse teistsugune ei ole. Edgar Savisaar seab tänases Äripäevas kahtluse alla Ilvese lubaduse anda volitus valitsuse moodustamiseks sellele erakonnale, kes kevadistel valimistel enim hääli kogub. Ja toob selle vastukaaluks Rüütli kodurahu poliitika, unustades samas, et just Rüütel oli see, kes 2003. aasta kevadel eelistas valitsusjuhi valikul Res Publicat, ehkki Keskerakond sai Riigikogus sama palju kohti ning kogutud häälte absoluutarvult oli Savisaare partei tegelikult eelisseisundis.

Kui siia kõrvale panna veel Keskerakonna juhtide poolt välja öeldud kahtlustused, et valimiskomisjon ja Riigikohus on mõjutatavad, sealhulgas Reformierakonna poolt, ning mõni päev varem väljaöeldud ennustus, et koos Ilvese valimisega saabub ka vägivallalaine, siis mingist koalitsioonipartnerite vahel valitsevast usaldusest ja vastastikusest mõistmisest ei saa juttugi olla.

Need on vaid mõned näited, millele presidendivalimistele eelnenud ja järgnenud avalikud debatid veel hulgaliselt näiteid lisasid. Demokraatia on sõna otseses mõttes asendunud demagoogiaga. Eriti naljakana tunduvad Villu Reiljani selgitused selle kohta, kuidas tal ei õnnestunud Ilvest valimisvõidu puhul isiklikult õnnitleda. Ning Savisaargi oli mitu päeva sõna otseses mõttes avalikkuse eest redus, nagu tal kaotuste puhul varemgi sageli kombeks on olnud.

Niisuguse usaldamatuse taustal paistabki praeguse valitsuskoalitsiooni koospüsimine arusaamatuna. Kuidas on võimalik ühist asja ajada partneritega, kes sind mitu nädalat järjest sopaga üle on kallanud? See on küsimus Reformierakonnale. Mina sellele mõistlikku vastust pakkuda ei oska.

Peeter Raidla

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2006, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing