Lätlased valisid valitsuserakonnad

09. oktoober 2006, 07:27

Nädalavahetusel peetud Läti
parlamendivalimised võitis peaminister Aigars Kalvitise Rahvapartei, mis lubab
alandada üksikisiku tulumaksu ja parandada majandussuhteid Venemaaga, kirjutab
Äripäev.

Lõplikult kinnitamata andmetel on konservatiivne Rahvapartei saanud ligi viiendiku valijate toetuse. Teisele kohale tuli tema koalitsioonipartner Roheliste ja Talunike Liit, mis kogus 16,6% häältest. Et kolmanda partneri, Läti Esimese Partei ja Läti Tee liidu poolt anti 8,5% häältest, siis kokku peaksid nad saama parlamendis väikese enamuse.

Kolmanda tulemuse pälvis valimistel Uus Aeg, mis kevadel oli skandaaliga lahkunud valitsusest. Tulemust võis mõnevõrra mõjutada ka partei liidri Einars Repše paar nädalat tagasi põhjustatud autoõnnetus, milles hukkus jalakäija.

Valimiste suurimaks üllatajaks oli vasakerakond Üksmeelekeskus, mida toetasid eelkõige venekeelsed valijad ja mis lõpuks kogus iga seitsmenda valija hääle. Kokku pääses valimistel ülesseatud 19 erakonnast parlamenti seitse erakonda. Valimas käis 1,45 miljonist hääleõiguslikust kodanikust kokku 62%.

Rahvapartei on esimene Läti erakond, mis viimase 15 aasta jooksul suudab pärast valimisi vimule jääda. Nagu Eestiski, on Lätis kujunenud suureks probleemiks töökäte vähesus kiire majanduskasvu oludes ja inimeste väljarändamine teistesse ELi riikidesse. Kokku on Lätist mujale tööle siirdunud juba 100 000 inimest. Seetõttu oli Läti valimiste üks teemasid inimeste sisetulekute kasvatamine.

Üks tee selleks on alandada tulumaksu. Vahetult enne valimisi läbis Läti parlamendis teise lugemise seaduseelnõu, mis näeb ette üksikisiku tulumaksu alandamise praeguselt 25 protsendilt 15-le. Tulumaksu langetamine on ette nähtud neljas järgus: tuleval aastal 22-le, ületuleval 19-le ja 2009. aastaks 15-le. Kui valitsus jätkab senises koosseisus, siis on tõenäoline, et see eelnõu saab peagi seaduseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2006, 07:27
Otsi:

Ava täpsem otsing