Ametiühingud soovivad kolmepoolsete läbirääkimiste viivituseta alustamist

Mariliis Pinn 09. oktoober 2006, 16:20

Ametiühingute keskliidud tegid eelmisel
nädalal tööandjatele ja valitsusele ettepaneku viivituseta istuda kolmepoolsete
läbirääkimiste laua taha, sest on kogunenud rida probleeme, mille lahendusi
sotsiaalpartnerid peaksid ühiselt otsima.

Ametiühingud peavad vajalikuks kolmepoolse kokkuleppe sõlmimist sotsiaalmaksu miinimumi tõstmise kohta, et tuua lisaraha ravi- ja pensionikindlustuse eelarvesse. Hädavajalik on edasi liikuda täiskasvanute koolituse rahastamise mudeli väljatöötamisega - see küsimus jäi kolmepoolsete läbirääkimiste päevakorda juba kevadel.

"Ametiühingud on viimased viis aastat rõhutanud, et riigi tööturupoliitika ei tohi keskenduda üksnes töötutele," selgitas Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Harri Taliga. "Riik ise võidab sellest, kui koolitusvõimalused on tagatud ka praegu tööl käivatel inimestele, sest paremini koolitatu leiab kiiremini uue töökoha ka siis, kui tema tööandja peaks pankrotistuma".

Probleemi riigi toetusest tehnoloogia uuendamiseks ettevõtetes tõstatasid tööandjad üleriigilise alampalga läbirääkimistel. Kui Eesti majanduse probleemiks on madal tootlikkus, tuleks kokku leppida, kuidas riik toetab tehnoloogia uuendamist ettevõtetes."Et nimetatud teemad on seotud ka riigieelarvega, siis ei saagi viivitada nende üle läbi rääkimisega," ütles Taliga.

Ametiühingud peavad väga oluliseks teemaks kolmepoolsetel läbirääkimistel ka tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse seaduse eelnõu, millest sotsiaalpartnerid rääkisid omavahel juba kevadel, aga praegu algavate läbirääkimiste vooru päevakorda see ilmselt ajaliselt ei mahu, märkis Taliga.

EAKL ja TALO on pakkunud läbirääkimisteks 20. oktoobrit ning ootavad nüüd vastust tööandjate ja valitsuse delegatsioonidelt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2006, 16:20
Otsi:

Ava täpsem otsing