Pool maailma hakkab kliimamuutuse tõttu põuda kannatama

13. oktoober 2006, 11:09

Selle sajandi lõpus tuleb üleilmse kliimamuutuse
tõttu põudu ette ilmselt kaks korda niipalju, ku paregu, hoiatavad briti
kliimateadlased, edastas Roheline Värav.

Sagenevad põuad seavad ohtu miljonite inimeste elu kogu maailmas. Uurijad tõdevad, et nende hinnang võib olla isegi liiga tagasihoidlik, sest ei pööra tähelepanu kliimamuutuse käigus ilmnevaile positiivseile tagasisidestustele, mis kliimasoojenemisrattale omaltpoolt hoogu annavad.

Uurimistööd rahastas Ühendkuningriigi valitsus ja selle viisid läbi Ühendkuningriigi Meteoroloogiateenistuse Hadley Kliimaennustus- ja uurimiskeskuse töötajad.

Uurijad uurisid XX sajandi teise poole ilmastatistikat ja leidsid, et põud on sajandi viimasel aastakümnel 25 protsendi võrra sagenenud. Teadlased ennustavad, et äärmuslik põud tabab edaspidi 30 protsenti maismaast praeguse kolme protsendi asemel. Tõsist põuda hakkab ette tulema koguni 40 protsendil praeguse kaheksa asemel ja mõõdukat põuda 50 protsendil praeguse 25 asemel, ehk siis poolel Maakera veega katmata alal.

Kui inimtekkelised kasvuhoonegaasid põuaennustamiseks kasutatud kliimamudelist kõrvaldada, siis ei näita mudel praegusega võrreldes mingeid muutusi. Seega võib täie kindlusega öelda, et sagenev põud on inimese enda kätetöö.

Nagu enamik kliimakatastroofe hakkavad ka põuad eeskätt laastama just kolmandat maailma. Arenenud riigid asuvad reeglina kliimavöötmeis, millele põuasurve pole nii suur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2006, 11:00
Otsi:

Ava täpsem otsing