Idavirulane eelistab trahvile vangikongi

Annika Matson 17. oktoober 2006, 16:17

Politseile vahele jäänud Ida-Virumaa elanik
eelistab trahvi maksmise asemel vanglasse minna, kirjutab Põhjarannik.

Lähiajal arutatakse Viru maakohtu Narva kohtumajas kaks päeva rahatrahvi arestiga asendamise kohtuasju. Karistusseadustiku kohaselt vastab miinimumtrahv 600 krooni ühele arestipäevale, maksimaalne – 18 000 krooni suurune trahv „maksab“ aga 30 päeva, mille võib arestimajas ära kanda korraga või osade kaupa.

Hiljuti 14 trahvi arestiga asendamise asja kohtusse andnud kohtutäituri Krista Järveti sõnul on tavaline kord järgmine: politsei määrab trahvi, mille õigusrikkuja peab 15 päeva jooksul tasuma. Kui trahvi pole selle aja jooksul tasutud, läheb asi kohtutäituri kätte.

Too omakorda saadab õigusrikkujale teate, et kümne päeva jooksul tuleb tasuda trahv pluss kohtutäituri kulud. Kui ka pärast seda pole trahv tasutud ja kohtutäitur selgitab välja, et trahvitul pole ametlikku sissetulekut, läheb asi kohtusse ning trahv asendatakse arestiga. „Tihti paluvad inimesed ise, et las ma parem lähen istuma,“ ütles kohtutäitur. Seda soovitakse teha eriti siis, kui tegemist on suurte trahvidega. Näiteks korduvalt sõiduki juhtimise eest purjuspäi võib määrata kuni 18 000 krooni suuruse trahvi.
Viru maakohtu esimees Pavel Gontšarov ütles Põhjarannikule, et sellised asjad on kohtupraktikas tavalised. Gontšarovil endal on juba kümmekond sellist asja, mida temagi eelistaks ühel päeval järjest arutada. Tavaliselt ei kulu ühele trahvi arestiga asendamise kohtuasjale üle poole tunni.

„Paljud kirjutavad juba varem taotluse, et on vabatahtlikult nõus istuma minema. Mõni võtab selleks töölt puhkuse või vabad päevad, mõni istub oma karistuse osade kaupa puhkepäevadel ära. Need, kes arestiga rahul ei ole, toovad kohtusse kviitungi rahatrahvi tasumise kohta,“ ütles kohtu esimees.

Seaduse järgi võib arestipäevad ära kanda korraga või osade kaupa, kuid mitte vähem kui kaks päeva järjest, kusjuures oma aeg tuleb ära kanda aasta jooksul. Aresti maksimaalne pikkus on 30 päeva.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. October 2006, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing