Kalevipoja kuju ideekonkurss on kujurid välja vihastanud

20. oktoober 2006, 15:49

Viimastel nädalatel on Tallinna
Linnavalitsusel tekkinud tugev vastasseis kujurite ja arhitektide
organisatsioonidega teemadel, mis oluliselt määravad Tallinna avaliku ruumi
kujunemist väga pikaks ajaks, teatas Isamaa ja Res Publica Liit.

Seoses Tallinna lahte püstitatava Kalevipoja kujuga on konflikt paisunud niivõrd teravaks, et Eesti Kujurite Ühendus kutsus oma liikmeid konkursil mitte osalema ja selle ühenduse esindajad lahkusid konkursikomisjoni koosseisust.

"Skulptorite väljaöeldud seisukohtadega saab ainult nõustuda," lausus Isamaa ja Res Publica Tallinna Linnavolikogu fraktsiooni aseesimees Tiit Sinissaar. "Konkursi korraldamisel ei ole piisavalt tagatud erapooletust, mistõttu konkurss ei taga võistlejatele võrdseid võimalusi."

Isamaa ja Res Publica Liit tõmbab paralleele Pae karjääri arendamisega, kus opositsiooni ja avalikkuse surve sundis Aasa-nimelist abilinnapead taganema algsest plaanist suunata karjääri-ala ühele kindlale ehitusettevõtjale, korraldades juriidilise korrektsuse tagamiseks enda sõnul „konkursilaadse asja”.

Sinissaar tõi näiteks, et kuna linnapea, kes on ühtlasi konkursikomisjoni esimees, on end korduvalt eksponeerinud meedias ühes "Kangro kujukesega", viib see paratamatult mõttele, et vähemalt konkursikomisjoni linnaametnikest liikmete jaoks on Tauno Kangro konkursil eelistatud isik. "Kahtlust kinnitab tõsiasi, et sellesama Kangro kuju makett seisab linnavalitsuse ametihoone infosaali aknal ka konkursi toimumise ajal," märkis Sinissaar.

Juba praeguseks moraalselt äpardunud ideekonkursiga seoses esitas Isamaa ja Res Publica Tallinna Linnavolikogu fraktsioon eilsel volikogu istungil arupärimise linnapeale.

"Arvestades kunstiringkondade põhjendatud argumente ideekonkursi žürii moodustamise põhimõtete kohta, tundub olevat vajalik senine konkursikomisjon laiali saata," lausus Sinissaar. "Kujunenud olukorras oleks aga mõistlik käsitleda kogu Kalevipoja kuju temaatikat linnavolikogus uuesti."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2006, 15:51
Otsi:

Ava täpsem otsing