Pariisi linn müüs Chiraci veine ja teenis ligi 20 miljonit krooni

23. oktoober 2006, 11:50

Möödunud nädalavahetusel müüs Pariis raekoda
oksjonil Jacques Chiraci omal ajal kõrgetele külalistele varutud venitagavarast
4960 pudelit, parim pudelihind kerkis 78 250 kroonini.

Jacques Chirac oli Pariisi linnapea aastail 1977-1995, mille järel valiti ta Prantsusmaa presidendiks. Sel ajal lasi ta varuda väärt veinivarud, mis olid mõeldud kõrgetele kuninglike külaliste ja presidentide vastuvõttude puhuks. Venivarude headust näitavad kõrgele kerkinud oksjonihinnad, ehkki Chirac ise eelistab veinile Mehhiko õlut ja Bloombergi andmeil ei oska eristada Bordeaux ja Burgundia veine.

Oksjonil tehti pakkumisi üle maailma, päris paljud veinid leidsid Hiina ostja.

Kõige kallimalt müüdi kaks 1986. aastakäigu Romanée Contit, kummagi eest pakuti 5000 eurot ehk 78 250 krooni. Ostjaks oli britt Stephen Williams firmast Antique Wine Company. Peale selle ostis ta veel 36 pudelit 1996. aastakäigu Chateau Lafite Rothschildi, mille pudelihind oli Independenti andmeil 10 955 krooni. "See oli Chateau Lafite'i viimase kümne aasta parim aastakäik," ütles Williams. "Lisaks on neid hoitud raekoja iidsetes keldrites ideaalsetes tingimustes, mis tagab nende hiilgava kvaliteedi."

Suurem osa Stephen Williamsi ostetud veinidest lähevad edasi Kaug-Ida ja USA veinikollektsionääridele.

Ametlikult nimetati veinide müümise põhjuseks Seine'i üleujutuste ohtu, mistõttu raekoja venikeldri suurust tuleb vähendada ja piirduda 18 000 pudeliga. Teisest küljest tegi aga Pariisi praegune sotsialistist linnapea Bertrand Delanoe sellest poliitilise numbri, juhtides tähelepanu Chiraci ajal valitsenud maksumaksja rahade priiskamisele. Hiljuti olid Chiraci linnapeaks oleku aja kulutused isegi kriminaaluurimise all, kuid see lõppes tulemusteta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. October 2006, 11:50
Otsi:

Ava täpsem otsing