Peeteli kirik saab uue tornikiivri

Mariliis Pinn 19. november 2006, 14:15

Peeteli kirikule paigaldatakse teisipäeval,
21. novembril uus tornikiiver.

Pelgulinnas asuv Peeteli kirik on olnud ilma tornikiivrita üle 40 aasta.

Tallinna linnapea Jüri Ratase sõnul on Peeteli tornikiivri taastamine üks olulisemaid selle aasta ehitustöid pealinna kirikutes. "Linn on toetanud viimastel aastatel kirikurenessansi programmi raames erinevaid pealinna kirikuid kokku enam kui 57 miljoni krooniga, mis on päästnud paljud kirikud võimalikest kahjudest," märkis Ratas. "Et harukordseid hooneid hoida ning säilitada on kirikud saanud esmajärjekorras tuletõrjesignalisatsioonisüsteemid, remonditud on katuseid ja fassaade."

Koos tornikiivri taastamisega toimusid sel aastal ka kirikusaali uue vahelae ehitus. Ühtekokku eraldati selle aasta linnaeelarvest kiriku taastamiseks kolm miljonit krooni. Torni taastamise muinsuskaitse eritingimused koostas firmast Restor Maris Suits, projekti autoriks on Heino Uuetalu ja ehitustöid teostas Tarrest Ehitus OÜ, teatas Tallinna pressiteenistus.

Viimane tornikiiver taastati Tallinnas 2003. aastal, kui riigi ja linna koostöös taastati 2002. aastal tulekahjus hävinud Pühavaimu kiriku tornikiiver. Samal aastal valmis ka Siimeoni kiriku torn, mis lammutati 1960. aastatel.

Tallinna Peeteli kogudus asutati 1927. aastal. Arhitekt Eugen Sachariase projekteeritud kirikuhoone ehitusele pandi nurgakivi 1937. aastal. Kirik õnnistati sisse 1938. aastal. Peeteli kirik oli aastakümneid viimane Tallinnas rajatud pühakoda kuni 1990ndate aastateni, kui algas uuesti kirikute rajamine.

1962. aastal kirik suleti toonaste võimude otsusel. Peeteli kogudus ühendati Toomkogudusega ja hoone anti üle filmistuudiole, mis tegi sinna võttepaviljoni. Lõhuti tornikiiver, müüriti kinni aknad, lammutati orelirõdu, kirikusaali ehitati aga vaheseinad. Pärast Eesti taasiseseisvumist kolis filmistuudio hoonest välja.

1993. aastal peeti EELK Tallinna Peeteli koguduse taastamiskoosolek. 1990. aastatel taastati kirikut peamiselt välisannetuste abiga.

Tallinna linna toetusel algasid hoone taastamistööd 2005. aastal, kui ligi kahe miljon krooniga restaureeriti kiriku katusekandekonstruktsioon ja vahetati välja katusekate.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. November 2006, 14:15
Otsi:

Ava täpsem otsing