Kristiina Ojuland: Euroopa vajab Ameerikat

Annika Matson 27. november 2006, 12:45

"Ma usun, et see on sõprade kohtumine,"
märgib homses Äripäevas USA presidendi George W. Bushi visiidi kohta endine
välisminister, Reformierakonna aseesimees Kristiina Ojuland.

Ojulandi sõnul on president Bushi Eesti visiidil on ajalooline ja eelkõige välispoliitiline tähendus. „Paar päeva tagasi küsis üks minu prantslasest tuttav, et miks teie, eestlased, nii väga Ameerika Ühendriikide poole hoiate. Minu vastus oli lihtne - meie, eestlased, oleme eurooplased ja armastame Euroopat, kuid meie julgeolek sõltub USAst, täpselt nagu teiegi oma,” kirjutab Ojuland.

Endine välisminister toonitab, et Eesti ei tohi kunagi unustada seda, et tänu USA kindlale hoiakule mitte tunnustada Eesti ja teiste Balti riikide okupeerimist Nõukogude Liidu poolt oleme me täna vaba rahvas vabal maal. Teiseks seda, et just George W. Bush ja USA administratsioon seisid kaljukindlalt selle eest, et kolm Balti riiki võeti NATO liikmeks. Kolmandaks jagab Eesti Ameerika Ühendriikidega väga sarnast arusaamist vabaduse ja demokraatia toetamisest maailmas. Neljandaks, usub Ojuland, et Eestil on USAga sarnased huvid ajal, kui NATOs on teoksil reformid. „Eesti on kogu aeg rõhutanud, et me ei pea õigeks NATOle paralleelsete struktuuride loomist ELi poolt. Meie jaoks on tähtis see, et NATO oleks ka tulevikus Euroopa julgeoleku tagajaks,” märgib Ojuland.

President Bushi visiidi ajal on Eestil Ojulandi sõnul suurepärane võimalus viia ameeriklasteni sõnum Eestist kui ettevõtjasõbralikust investeerimiskeskkonnast, teavitada potentsiaalseid USA investoreid oma maksusüsteemist ja kiirest majandusarengust ning tutvustada Eestit kui turismisihtkohta ning riigijuhtidel on president Bushiga kohtudes võimalus rääkida viisavabadusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. November 2006, 13:33
Otsi:

Ava täpsem otsing