Rootsi luurejuht: relvi vedasid eestlased

19. detsember 2006, 07:56

Reisiparvlaeva Estonia pardal veeti
sõjatehnikat Eesti poole palvel, väidab täna avaldatavas riigikogu erikomisjoni
lõpparuandes Rootsi sõjaväeluure MUST endine juht Erik Rosander.

Parvlaev Estonia Rosanderi sõnul toodi Rootsi sõjalise päritoluga materjali, et rootslased tuvastaksid, millega on tegemist, sest eestlased ise ei suutnud Vene päritolu elektroonikat analüüsida, kirjutas Postimees.

Ehk siis tegelikult tulid rootslased eestlaste soovidele vastu, vahendas riigikogu Estonial toimunud relvaveo uurimise erikomisjoni liige Ülle Rajasalu Rosanderi sõnu.

Rootslased omakorda olevat saatnud eestlastele memo sellest, millise sõjatehnikaga oli tegemist.

Mis sõjatehnikaga tegemist oli, pole aga praegu teada, sest komisjon ei suutnud leida sellest memost ainsatki jälge, ütles selle liige Jarno Laur.

Rootsi saatkonnale saadeti selleteemaline päring, kuid saatkond teatas, et sellist memo pole kunagi teele saadetud. Samuti ei tea sellest mitte midagi Eesti ametiisikud.

Rosanderi väited pole leidnud kinnitust ainsaltki küsitletud inimeselt ega ühestki kirjalikust allikast, rõhutasid kõik Postimehe küsitletud komisjoniliikmed.

Mis sõjatehnikast edasi sai, ei ole teada. Samuti pole teada, kes Eesti poole pealt relvavedu korraldas.

Rosanderi sõnade kohaselt olevat sellega tegelenud üks sisejulgeoleku eest vastutav inimene, kelle kohta ta aga täpsemat infot ei andnud.

Komisjoni liige Evelyn Sepp arvas, et kirjelduse järgi pidi ta töötama peaministri kantseleis, sest mujal sellisele kirjeldusele vastavat inimest lihtsalt polnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2006, 07:56
Otsi:

Ava täpsem otsing