Annika Matson • Annika Matson Kald • 18. detsember 2007 • 3 min
Jaga lugu:

TEA entsüklopeediaprojekt maksab 100 miljonit krooni

TEA Kirjastuse juht Silva Tomingas ütles, et entsüklopeediaprojekti kogumaksumus ulatub 100 miljoni kroonini ning ots otsaga kokkutulekuks on vaja vähemalt 10 000 tellijat.

Tomingas rääkis rahvusentsüklopeedia idee sünnist: "Suvel saab TEA 20aastaseks. Selle ajaga on kogunenud hulk teadmisi, meie ümber on tekkinud suur autorkond ja veel suurem lugejaskond, mis annab meile õiguse uskuda, et oleme valmis suure entsüklopeedia väljaandmiseks."

Tominga sõnul on uue rahvusentsüklopeedia kokkupanek põnev väljakutse, mis saabub vaid korra mitme inimpõlve jooksul, ehkki entsüklopeediat vääriks tegelikult iga ajastu.

"Praegu on kätte jõudnud infoajastu," selgitas Tomingas, "infoühiskonnas aga on meie rahvuse ja emakeele säilimise seisukohast eriti tähtis, et Eestis ilmuks sellele ajastule kohane ja usaldusväärne entsüklopeedia nii, et me saaksime praeguses infokirevas maailmas tugineda sellisele teabele, mis on tänapäevane ning kannab ka rahvuslikke väärtusi."

TEA entsüklopeedia hakkab alates esimesest köitest ilmuma paralleelselt ka e-entsüklopeediana. Sobivad infotehnoloogilised lahendused tellis TEA selle ala tarkvaratootjalt Timehouse’ilt. Eesti interneti-entsüklopeediat saab lugeja kasutada mistahes maailma paigast.

Silva Tomingas rääkis Aripaev.ee-le, et internetis saab uue teatmeteose tellija n-ö jälgida entsüklopeedia valmimist. Nii kohe kui valmib mõni entsüklopeedia alajaotus, avaldatakse see ka veebis, ehkki paberile võib sama asi jõuda alles näiteks lõpuköidetes. Pidevalt lisandub entsüklopeediasse infot ka uutest avastustest.

Tänapäevane tehnoloogia võimaldab lisada e-entsüklopeediasse heli, animatsioone ja muid multimeediumlahendusi. Koos viimase, 22. köitega annab TEA välja ka dvd-entsüklopeedia, kus kogu varem paberil ning internetis ilmunud materjal peal.

Tomingas kinnitas, et TEA entsüklopeedia saab olema 100% originaalteos. "Selle sündi on ette valmistatud juba rohkem kui aasta," märkis ta. "Selle aja jooksul on TEA kirjastusse loodud mitukümmend uut töökohta. Kogu Eestist on lisaks kaasatud üle paarisaja teadlase ja õppejõu, kes on koondatud erialatoimkondadesse. Suur osa märksõnastikust ja märkimisväärne osa entsüklopeediast on juba valminud."

Tominga sõnul löövad mitmed uurimis-, teadus- ja õppeasutused TEA entsüklopeedia loomisel lausa kollektiivselt kaasa. "Väljaandmisajaks on planeeritud 6 aastat. Sama aeg kulus 1930ndatel ka esimese Eesti rahvusentsüklopeedia väljaandmiseks," põhjendas Tomingas. Osa andmeid ja suur hulk kaasaegset pildimaterjali tuleb uude entsüklopeediasse välismaistelt partneritelt, sh Britannica andmebaasidest. See võimaldab väljaminekuid ning aega kokku hoida.

Tomingas ütles, et entsüklopeediaprojekti kogueelarve jaotub ettevalmistusperioodi peale ja küünib ligi 100 miljoni kroonini. "Ja mõistagi on entsüklopeedia ettetellija meile tänapäeval sama tähtis, kui ta oli 1930. aastatel esimese rahvusentsüklopeedia väljaandjale," lisas ta.

Tomingas selgitas, et TEA pole entsüklopeedia koostamiseks ja kirjastamiseks riigilt toetust küsinud ega kavatse seda ka teha. Peamiseks põhjuseks on soov olla riigi ideoloogiast sõltumatu, aga ka veendumus, et TEA Kirjastus tuleb ettetellijate abil mahuka entsüklopeediaga ise toime.

"Koos ettetellijaga oleme me aegade jooksul välja andnud palju suuri sõnaraamatuid, leksikone ja muid teatmeteoseid ning alati on võitja olnud nii tellija kui kirjastaja. Ka alanud ettetellimiskampaania ajal on meie kliendid näidanud üles oma lojaalsust ja suur osa inimesi ning asutusi on tellinud kas täieliku või suure ettemaksuga," rääkis Tomingas.

Küsimusele, keda Tomingas näeb TEA entsüklopeedia tellijatena, vastas ta järgmist: "Need on tavalised edumeelsed Eesti inimesed, kes soovivad head haridust oma lastele, head käekäiku oma ettevõttele. Paljude jaoks on olnud põhimõtte küsimuseks uue rahvusentsüklopeedia sündi toetada. Selliste inimeste hulgas on akadeemikuid, poliitikuid, ettevõtjaid, õpetajaid, üliõpilasi, lihttöölisi – läbilõige kogu ühiskonnast."

Tomingas lisas, et sellist suurteost võib pidada ka heaks investeeringuks, seetõttu tellivad entsüklopeedia paljud firmad ning lastega perekonnad.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt