Üks inimene tuhandest tunneb helide lõhnu

02. jaanuar 2008, 14:39

Nii üllatav kui see ka pole, on olemas
inimesi, kes suudavad haista helisid, kuulda värve või näha lõhnu.

Keskmiselt ühel inimesel tuhandest on sünesteesia – psühholoogiline fenomen, mis annab võime tunda helide lõhnu või kuulda värve. Enamasti ei saa nad ise oma eripärast aru, arvates, et maailm ongi selline, nagu nad seda kogevad, kirjutas Science Daily.

Tegelikult on kõigil meil mingil eluetapil olnud selline võime, osa teadlasi on arvamusel, et seda võimet esineb paljudel vastsündinutel.

Hispaanias Granada ülikooli eksperimentaalpsühholoogia ja –füsioloogia osakonnas on töörühm professor Juan Lupi??ez Castillo ja Alica Callejas Sevilla juhtimisel aastad uurinud seda üsna tundmatut, kuid huvitavat fenomeni.

Callejase doktoritöö tegeleb sünesteesia erinevate vormidega, keskendudes peamiselt nähtusele, mil inimese tajus seostuvad tähed, sõnad ja numbrid automaatselt ja tahtmatult erinevate värvidega.

Sellele sünesteesiavormile on omane, et inimesed ei kahtlegi, et nende viis maailma tajuda on õige. Kui nad saavad aru, et see pole nii, tabab neid tavaliselt pettumus.

„Kui selline inimene teab, et sõna „laud” seostub sinise värviga, siis on võimalik, et nähes sõna kirjutatuna mõne teise värviga, peab ta seda veaks. Sünesteetik võib sel puhul öelda, et sõna on inetu või see ei meeldi talle,” ütles Callejas.

Järelikult, kui sõna „laud” on kirjutatud punasega, siis võib see tunduda sünesteetikule ebameeldiv, sama sõna sinisega kirjutatuna aga sobiv.

Tuleb välja, et sellised emotsionaalsed reaktsioonid on automaatsed ning neid on võimatu ignoreerida. Veelgi enam, need reaktsioonid mõjutavad sünesteetiku eelistusi.

Samuti leidub inimesi, kelle jaoks ajaühikud seostuvad värvidega. Sünesteetikud näevad värve, kui nad kuulevad teatud sõnu, helisid või muusikat, näiteks on inimesi, kes suudavad näha muusikat. Harvem tuleb ette sünesteesiat, mil nähakse lõhnade värve, tajutakse helidega seotult lõhnu või puudutusi. On kirjeldatud juhtumeid, mil inimese tajus käivad koos puudutused ja lõhnad.

Sünesteetikud näevad alati samu värve – üks sõna seostub kindlasti alati sama värviga. Samas on erinevate inimeste kogemused ja nägemused erinevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2008, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing