USA börsidel nõrgim start pärast 1983. aastat

03. jaanuar 2008, 10:10

Detsembrikuu tööstusaktiivsuse indeksi
ülijärsk kukkumine viis eile USA nõrgima börsistardini pärast 1983. aastat.

Kvaliteetaktsiate liikumist jälgiv Dow Jonesi tööstuskeskmine vajus päevaga 1,7% (13043,96 punktini). Viimati tegi indeks nõrgima stardi kahekümne nelja aasta eest. Ääremärkusena olgu öeldud, et toona tegi indeks 1983. aastal kokkuvõttes läbi igati korraliku 20protsendise tõusu.

Investoreid ärritas eile õhtul avaldatud ISM tööstussektori aktiivsuseindeks, mis ulatus madalaima tasemeni pärast 2003. aastat ning mille avaldamisega selgus, et aktiivsusest tööstussektoris ei maksa praegusel hetkel rääkida.

Kui minimaalselt 50punktine indeksi tase näitab veel sektori arengut, siis lõppenud kuul ulatus näitaja vaid 47,7 punktini.

„ISM indeksi langus suurendab regressiooni sattumise tõenäosust ning majanduslangus on seotud karuturuga (aktsiahindade langusega),“ ütles uudisteagentuurile Bloomberg ING Investment Management fondivalitseja Brian Gendreau.

Lisaks tegi investoritel meele morniks ka esmakordselt ajaloos üle psühholoogilise taseme (100 dollarit) tõusnud naftabarreli hind.

Ettevõtete poole pealt sai tugeva laksu maailma suurim pooljuhtide tootja Intel pärast seda, kui Bank of America alandas aktsia hinnasihti 32 dollarilt 26 dollarini ning teatas, et praeguselt tasemelt on ettevõttel raske kasumit kasvatada. „Aeglustuv majanduskasv ja nõrk arvuti emaplaatide varude kasv põhjustavad Intelil esimesel poolaastal madalamat müügikasvu kui tavaliselt,“ kirjutas pank analüüsis.

Aktsia langes uudise peale 4,9%, tasemeni 25,35 dollarit. Aktsia jaoks oli tegemist pea viimase aasta kiireima langusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2008, 10:10
Otsi:

Ava täpsem otsing