Leiti narkosõltuvust põhjustavad geenid

10. jaanuar 2008, 13:32

Miks mõned inimesed satuvad kergemini
sõltuvuste küüsi kui teised? Kas asi on ainult tahtejõus? Tundub, et mitte
ainult – ka geenid mängivad siin oma rolli.

Hiina teadlased on identifitseerinud umbes 400 geeni, mis mõjutavad narkosõltuvuse tekkimise tõenäosust. Kui neid geene põhjalikumalt uurida, peaks olema võimalik töötada välja ravimid sõltlaste aitamiseks, kirjutas Reuters.

Ekspertide hinnangul mõjutavad geenid inimese vastuvõtlikkust narkosõltuvusele 60 protsendi ulatuses, ülejäänu määravad aga ära keskkonnafaktorid.

Uurijad keskendusid neljale sõltuvust tekitavale ainele – kokaiin, oopium, alkohol ja nikotiin – ning märgistasid ära viis „molekulaarset rada”, mis viisid sõltuvuse tekkeni. Uurimuse tulemused avaldati artiklis PLoS Computational Biology.

Molekulaarsete radade väljaselgitamine on oluline, sest nii õnnestub lõpuks identifitseerida just need geenid, mis võimaldavad haigusi kõige paremini diagnoosida ja ravida.

Uurijad sõelusid läbi rohkem kui tuhat viimase 30 aasta jooksul ilmunud eelretsenseeritud meditsiiniartiklit, mis seostasid geene ja kromosoomipiirkondi narkosõltuvusega. Nii said nad koostada nimekirja, kuhu lõpuks kuulus 1500 geeni. Mõned neist geenidest esinesid tihemini kui teised. Nii toodigi lõpuks välja 396 olulisemat geeni.

Sõltuvuse tekkega seotud geene on plaanis põhjalikumalt uurida. Teadlased loodavad, et nende uuringute põhjal on võimalik välja töötada ravimid, mis just neile geenidele mõjudes aitavad sõltuvushaigetel kergemini terveneda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. January 2008, 13:31
Otsi:

Ava täpsem otsing