Pronksiöö täitis Kunda sadama rahakotti

11. jaanuar 2008, 08:39

Kunda sadam lõpetas eelmise aasta läbi
aegade parimate majandusnäitajatega, millele aitas paljuski kaasa kaubavedude
vähenemine raud- ja maanteel.

ASi Estonian Nordic Tsement koosseisu kuuluv Kunda sadam käitles eelmise aasta jooksul 1 742 000 tonni kaupu, mis on parim tulemus sadama ajaloos, kirjutas Virumaa Teataja. Aastaga suurenes kaubakäive 50,6 protsenti.

Kunda sadama direktori Aleksander Nikolajevi väitel on protsentuaalselt kõige enam suurenenud kivisöe ning ümarpuidu käive. Kaubamahtude kasv on Aleksander Nikolajevi sõnul seotud eelkõige Venemaa suunalt tulevate kaubavedude vähenemisega raudteel ning väiksemal määral ka maanteel.

Nikolajev ütles, et puitu vedavaid kaubalaevu hakkas Kunda sadamasse varasemast oluliselt rohkem saabuma pärast aprillisündmusi. «Head tulemused olid juba aprillis, kuid eriti hoogsalt suurenes kaubamaht mais-juunis,» rääkis Nikolajev. Tema sõnul on suve algusest peale kuni aasta lõpuni kaubamahud kuude lõikes püsinud enam-vähem samal tasemel.

Kõige rohkem on võrreldes 2006. aastaga suurenenud kivisöe vedu. Kui üle-eelmisel aastal läbis Kunda sadamat 9880 tonni kivisütt, siis eelmisel aastal 137 796 tonni ehk üle kaheteistkümne korra rohkem.

Kõige olulisema osa moodustas mullusest kaubakäibest siiski ümarpuit - 45,1 protsenti. Ümarpuidu import suurenes võrreldes üle-eelmise aastaga üle kolme korra ehk 333,7 protsenti. Samas vähenes mõnevõrra ümarpuidu väljavedu – 8,2 protsenti.

Eesti Raudtee avalike suhete juht Urmas Glase möönis, et Venemaa poolt tulevad raudteeveosed on pärast kevadisi sündmusi võrreldes üle-eelmise aastaga oluliselt vähenenud. Madalseis oli mais, alates juunist-juulist on mahud püsinud enam-vähem samal tasemel. Pressiteate kohaselt võttis Eesti Raudtee mullu ööpäeva jooksul piirilt vastu 24,5 ja 2006. aastal 32 rongi ööpäevas.

Kõige rohkem on võrreldes üle-eelmise aastaga raudteel vähenenud kivisöe vedu. «Kivisütt peaaegu üldse enam ei tule, vähemalt mitte Venemaa suunalt,» ütles Glase.

Kui eelnevatel aastatel on Aleksander Nikolajevi sõnul sadam olnud alakoormatud, siis nüüd on pigem vastupidi. “Arvatavasti tänavu kaubamahud mõnevõrra vähenevad,” ütles Nikolajev.

Sadama direktor ennustas, et sel aastal võib Kunda sadama käideldavate kaupade üldmaht küündida ümmarguselt 1,5 miljoni tonnini.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. January 2008, 08:37
Otsi:

Ava täpsem otsing