2. veebruar 2010
Jaga lugu:

Osa Hotronicust kolis ära Panamasse

Turvalahendusi pakkuv Hotronic Grupp müüs võlgadest pääsemiseks tütarettevõtte Panamas registreeritud tankistfirmale, mis on varemgi rahahätta sattunud ettevõtjate äriühingute omanikuks saanud.

Müügitehingu ajal olid Hotronic Grupi nõukogu liikmed Eestis tuntud inimesed. Nõukogusse kuulusid Eesti Gaasi nõukogu esimees Aarne Saar, SEB ökonomist Hardo Pajula ning maksu- ja tollimeti endine asejuht, vandeadvokaat Vahur Kivistik. Mullu oktoobris otsustasid Hotronic Grupi juhid eesotsas suuromanik Andrus Prousiga müüa OÜ Hotronic Haldus ühele Panamas registreeritud riiulifirmale. Võlgu oli tütarfirmal 800 000 krooni.

Kui enne istus kinnisvarahaldusega tegeleva osaühingu juhatuses Jüri Soone, siis sügisest kannab ettevõte nime OÜ Friss Keresztes, mille juhatuses istuvad ungarlane Istvan Kerenyi ja slovakk Jozef Raczow. Friss Keresztes kuulub Panamas registreeritud ettevõttele Transatlantic International Brokers Corp.

Mehed juhivad võlglasi

Jozef Raczowi nimi on maksu- ja tolliametile sama tuntud kui haldusfirma ostnud Transatlantic International Brokers Corp.

Kui Raczow istub Eestis viie võlgades firma juhatuses, mis kõik on registreeritud Tallinna Tatari tänavale majja nr 64, 7. korrusele ning kus neist ettevõtetest keegi midagi ei tea, siis Transatlantic International Brokers Corpiga on Eestis seotud kokku ligikaudu sadakond firmat.

Hotronic Grupi nõukogu liige, lühikese pausi järel taas SEB ökonomistina töötav Hardo Pajula ei mõista, miks Andrus Prousile üldse nõukogu vaja on.

"Prous on mu sugulane. Palus ja kutsus mind nõukogusse. Olin nõus, aga sisuliselt ei mõista, miks Prousile nõukogu üldse vaja oli. Selles firmas teeb kõik otsused Prous ise. Ma tean, et ma peaksin teadma, aga tegelikult ma ei tea, mis seal firmas üldse toimub," tunnistas Pajula.

Hotronic Grupi nõukogu liige, pikaaegne Eesti Gaasi tegevjuht ja praegu ka Eesti Gaasi nõukogu juhtiv Aarne Saar ütles, et Hotronicu tütarfirmasid puudutavaid põhimõttelisi otsuseid nõukogu ei langetanud.

"Nõukogus oli küll infona jutuks Hotronic Halduse müümine, aga ei enamat. Need teemad ei olnud ka nõukogu pädevuses," selgitas Saar.

Tema sõnade kohaselt oli nõukogu ülesanne tegeleda valdusfirma asjadega. Tütarettevõtete tegemiste kohta langetas otsuseid ettevõtte üldkoosolek. "Nõukogul oli ka raske teada, mis iga tütarettevõtte taga oli," lisas ta.

Saar ei soovinud vastata küsimusele, kas ta teadis, et Hotronicu tütarfirma müüakse tankistidele lootusega võlgadest pääseda.

Haldusfirma ebaõnnestusHotronic Grupi nõukogusse kuuluv enine maksu- ja tolliameti asejuht, vandeadvokaat Vahur Kivistik kuulas teema ära ning palus küsimused kirjalikult saata. "Mul on kohe-kohe üks kohtuistung algamas," märkis Kivistik.

Hotronic Grupi suuromanik Andrus Prous põhjendas ühe tütarfirma tankistidele müümist sellega, et haldusfirma ei käivitunud korralikult.

"Müüsime neile ainult kliendibaasi," lisas ta.

Samas on nii Hotronic Grupp kui ka enamik selle allesjäänud tütreid kimpus suurte maksuvõlgadega. Staford & Co kaudu Hotronic Grupi ja selle tütarfirmade omanik Prous põhjendas miljonitesse küündivat maksuvõlga majanduskriisiga. Samuti olevat neile jäädud võlgu riigi tellimusel tehtud tööde eest.

"Näiteks Eesti Panga ehitustööde peatöövõtja ei ole meile omakorda töö eest tasunud. Ja see ei ole ainus näide. Nende võlgnevuste tõttu on ka meil maksuvõlad tekkinud," kurtis Prous.

Maksuvõlad on ajatatud

Hotronicu üks suuremaid töid on seotud Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi uue hoone ehitusega. Ehituse peatöövõtulepingu sõlmis NCC Ehitus AS mullu 14. jaanuaril Riigi Kinnisvara ASiga. Hoone maksab 109 miljonit krooni. See ehitatakse Rahumäe teele ja valmib tänavu oktoobris. Alltöövõtjana tegutseb objektil AS Hotronic Grupp, kelle heaks töötavad omakorda OÜ Hotronic Lääne ja Kiviõli firma OÜ Ida-Viru Trade.

Prousi sõnade kohaselt on maksu- ja tolliamet ettevõtte praegusi probleeme mõistnud ning osa võlgu ajatanud. "See näitab, et kavatseme olukorra paranedes ikkagi enda kohustused täita," kinnitas Prous. Tema sõnul otsustas ettevõte kulude kokkuhoiu nimel ka nõukogust loobuda ja Hotronic Grupi osaühinguks reorganiseerida.

"Tegeleme praegu ellujäämisega. Püüame kuludelt säästa, et kriisist võimalikult tugevalt välja tulla ja õige pea uuesti ettevõtte arengusse ja välisturgudele laienemisesse panustama hakata," lubas Prous.

Eesti Turvaettevõtete Liidu tegevdirektori Kaupo Kuusiku sõnul ei üllata teda 1996. aastast Eesti turvaturul tegutseva ettevõtte makseraskused.

"Hotronic ei kuulu meie liitu, sest meie liikmed ei käitu äri ajades sama ebaeetiliselt nagu Hotronic. Ettevõtetel tekivad praegusel raskel ajal ikka maksuvõlad, neist teavitatakse meid ja firma püüab nendega jõudumööda hakkama saada. Samas on Hotronic süstemaatiline maksuvõlglane, kes käitub turul ka konkurentide suhtes ebaõiglaselt," kritiseeris Kuusik.

Tema sõnul on Hotronic loonud erinevaid tütreid, kellest osal on palgal vaid juhatuse liige, aga mitte ühtegi päris töötajat. Samas on Prous riigihangetel osalemise võimaluse säilimiseks hoidnud Hotronic Lääne OÜ maksuvõlgadest priina. "Kuigi teame, et seal ei tööta ühtki tegelikku töötegijat. Maksuvõlgade vältimise eesmärk on ainult riigihangetel osalemine," oli Kuusik nördinud.

Kommentaar:

Tanel Ermel, maksuameti Põhja maksu- ja tollikeskuse sissenõudmise erimenetluse osakonna juhataja

Meie hinnangul on nn ettevõtete üleminek, kui jäetakse üks ettevõte võlgadega maha ja luuakse teine samas valdkonnas tegutsev asemele, praegu kasvav trend.

Maksuvõlgu saab sisse nõuda haldusmenetluses, täite-, likvideerimis- või pankrotimenetluses. Täitemenetluses saab esitada tehingute tagasivõitmise hagi. Arestida saab kolmandate isikute nõudeid. Kui eelnevad toimingud ei taga maksuvõla laekumist, saame rakendada ülemineku- ja vastutusmenetlust. Esimene nimetatust käib uue äriühingu ja teine füüsilise isiku vastutusel tekkinud võla eest.

Maksuametil on võimalus rakendada ka kriminaalmenetlust. Kui maksuhaldurile andmete esitamata jätmise või valeandmete esitamise tõttu on riigile jäetud tasumata makse 435 000 krooni või rohkem, vastab tegu kriminaalkuriteo tunnustele ning vastutusele võetakse isikud, kes andmete esitamise jätmise või valeandmete esitamise ajal tegelikult korraldasid äriühingu tegevust.

Kui äriühing on maksuvõlgnevuse ilmsikstuleku ajaks varatu, siis on meil õigus äriühingu tegevust tegelikult korraldanud isikutelt see summa sisse nõuda kriminaalmenetluses tsiviilhagi tagamise korras.

Rõhutan, et variisikute seadmine äriühingu juhtorganisse või ka omanikuvahetus ei ole vastutuse määramisel olulise tähendusega, kuna alati vastutavad isikud, kelle tegevuse tõttu ja kelle äriühingus tegutsemise perioodil maksuvõlad tekkisid.

2009. aasta praktika põhjal võin öelda, et umbes pooltel vastutusmenetluse juhtumitest on isikuks, kes peab maksuvõlad tasuma, endine juhatuse liige, kes hiljem on kasutanud variisiku teenuseid.

2009. aastal väljastasime ettevõtte ülemineku- ja vastutusotsuseid kokku summas 125 miljonit krooni. Lisaks on esitatud ligi 10 pankrotivälist tehingute tagasivõitmise hagi, suunitlusega tunnistada võlausaldajale kahjulikud tehingud kehtetuks.

Tavapärasemad tagasivõidetavad tehingud, millega on maksejõuetus või näilik varatus tekitatud, on kinnistute võõrandamine, ebamõistlikult suur dividendide või töötasu tasumine, abieluvaralepingud, väljastatud laenud, võetud kohustused. Jaanuarikuus oleme väljastanud vastutusotsuseid 3,8 miljoni krooni eest.

Mis on misAS Hotronic Grupp võlg puudub

Hotronic Grupp AS

valdusfirmanõukogu - Aarne Saar, Vahur Kivistik, Hardo Pajulajuhatus - Andrus Prous, Aleksander Frosch, Sirje Rebane, juhatuse nõunik - Veiko Kullaloodud 2008. aasta juulistöötajaid - 10majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kodulehel asuvast majandustegevuse registrist Hotronic Grupp ASi ei leiaLoeteluVõlad maksu- ja tolliametile

AS Hotronic võlg 2 797 340 krooni - kõik ajatatudAS HotIT võlg 37 916 krooni - kõik ajatatudOÜ Hotronic Delta 10 782 krooni + arvestuslik intress 3784OÜ Hotronic Security 1 681 031 krooni + arvestuslik intress 48 887 krooni, sellest 546 381 krooni on ajatatud ning ülejäänu osas ajatamistaotlus menetlusesOÜ Friss Keresztes (endine Hotronic Haldus, mille omanik oli AS Hotronic Grupp) 757 878 krooni + arvestuslik intress 34 851Allikas: EMTA, 29. jaanuari seisuga

Pane täheleHlib Bereznichenko (Kolarovo, Slovakkia)

Tuntumad tankistid

Rumyana Atanasova Angelova (Vrsac, Serbia ja Montenegro)Nadiya Buzovska (Irkutsk, Venemaa)Vrettos Konstantinos (Thessaloniki, Kreeka)Mariana Tiutiu (Zagreb, Horvaatia)Konstantinou Marinos-Charalampos (Albaania)Zacharias Patramanis (Slovakkia)Istvan Kereneyi (Ungari)Jozef Raczow (Slovakkia)Allikas: Äripäev

TaustHotronic Grupp alustas tegevust 2008. aastal.

Audiitor kahtleb ettevõtte tegevuse jätkumises

Tütarfirmad tegelevad valveseadmete paigaldamisega, mehitatud ja tehnilise valve pakkumisega, parkimise korraldamisega (OÜ Citypark Eesti), IT-teenuste ostutamisega ja valveseadmete müügiga. Aruandeaasta lõpeb juunis.Käive oli 2008/2009. majandusaastal 72,9 miljonit krooni ja kahjum 18,6 miljonit krooni.Audiitor juhib tähelepanu, et kontsernil on kapitalirendikohustused, mis ületavad oluliselt kapitalirendiga finantseeritud varade maksumust. Müügi-tagatisrendilepingute osas eksisteerivad kapitalirendikohustused summas 13,4 miljonit krooni, kusjuures vastavaid varasid ei ole ettevõtte käsutuses.Audiitori hinnangul on käibevara hulgas kajastatud 7,8 miljoni krooni suurune nõue ettevõtte Staford & Co (kuulub Andrus Prousile) vastu. Audiitoril pole piisavat kindlust, et see nõue laekub.Audiitor juhib tähelepanu, et kontserni edasine tegevus sõltub olulisel määral suuromaniku vastu oleva võlanõude laekumisest aasta jooksul ning ettevõtte omanike võimest hankida täiendavat kapitali.Hotronic Grupi omanikud on eraisikutena Andrus Prous ja Rudolf Kevato ning Prousile kuuluv Staford & Co.

Autor: Katre Pilvinski, Kadri Paas

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt