6. september 2011
Jaga lugu:

EL tekitab muldmetallide laod

Euroopa Liit plaanib rajada haruldaste muldmetallide reservid, et vähendada sõltuvust Hiina impordist. Molycorp Silmet AS esindaja David O’Brock ütles aga, et puhaste muldmetallide ladu tekitada ei ole mõtet.

Ühelt poolt tegeldakse praegu sellega, et tagada haruldaste muldmetallide import Ladina-Ameerikast, Aafrikast ja Venemaalt, ütles täna Brüsselis EL tööstusvoliniku Antonio Tajani pressiesindaja. Teiseks plaanib Euroopa Liit aga ka rajada ladusid, kust oleks võimalik vajadusel neid tööstuses ülivajalikke muldmetalle otse hankida.

Samas muldmetallide tootjad kesklao rajamise plaani sellisel kujul heaks ei kiida. Molycorp Silmet AS esindaja David O’Brock ütles intervjuus Reutersile, et puhaste muldmetallide ladu tekitada ei ole mõtet, kuna iga üksik tarbija kasutab erineva kvaliteediga muldmetalle. Pigem on mõtet ladustada kontsentraate: „Ladustage kontsentraate. Kui teil on laos kontsentraate, saate mugavalt toolile nõjatuda, teades, et teil on olemas töötleja ning et saate teda varustada kontsentraadiga ning tema omakorda valmistab nendest tooted, mida Euroopa Liidu tarbijad vajavad. Selleks kulub üks kuu,“ ütles O’Brock. 

Mees soovitaks Euroopa Liidul tekitada aastase varuga lao, milles oleks 3000 tonni haruldaste muldmetallide segusid.Just niipalju toodab aastas Molycorp Silmet, mis koos firma USA toodanguga moodustab 10 protsenti maailmaturust.

O’Brock ütles ka, et haruldaste muldmetallide hinnad on hakanud stabiliseeruma, kuna kliendid on leidnud hindade ülempiirid, mille nad saavad omakorda oma klientidele edasi anda.

USA suurim muldmetallide tootja Molycorp ostis Eesti AS Silmeti kontrollpaki selle aasta aprillis 89 miljoni dollari eest.

Autor: Katri Soe-Surén

Jaga lugu:
Hetkel kuum