Üks ja ainus iGod

Katri Soe-Surén 19. jaanuar 2011, 00:00

Lühemas perspektiivis probleemi pole. Apple'il on võimekas meeskond, kes tuleb toime kontserni käigushoidmisega. Millest aga võib puudus tulla, on visioon. Ja see on ainuisikuliselt kinni vaid Jobsi peas.

Jobsi tervis on halvenenud juba viimased nädalad ning ta käis kontoris vaid mõned korrad nädalas, teavad Apple'ile lähedal seisvad isikud. Apple'i tootmisjuht Tim Cook asub oma bossi asendama kolmandat korda viimase seitsme aasta jooksul. Jobsi eemalolekus ei ole seega midagi uut ja ka investorid on Jobsi terviseprobleemid Apple'i aktsiariskidesse sisse kalkuleerinud.

Kuigi Jobs on jätkuvalt lubanud osaleda firma strateegiliste otsuste tegemisel, vaadatakse juba ka võimalike troonipärijate poole. Loogiliselt võttes peaks see olema Jobsi parem käsi Tim Cook. "Tim Cook suudab silmanähtavalt tegevusi juhtida," ütles Bloombergile investeerimisstrateeg Michael Yoshikami. "Küsimus on ainult: kas ta suudab olla ka visionäär. Selles ei ole me veel nii kindlad."

"Jobsil on peaaegu et maagiline võime näha väikesi nišiturge ja mõista, mis oleks vaja, et neist saaksid suured ärid," ütles Bloombergile analüütik Avi Greengart. "Steve Jobs on üks ja ainuke Steve Jobs."

Kui Timoty D. Cook 13 aastat tagasi Apple'isse läks, pani ta alustuseks kinni kontserni tehased. Sellest ajast peale kasutab Apple eranditult vaid lepingulisi tootjaid. Cooki teene oli ka see, et firma laoseisud vähenesid kuudelt päevadele.

Jobsil olid ideed, Cook tegutses. Kui Jobs on olnud see, kes paneb paika Apple'i toodete loomingulised visioonid, vastutab Cook müügi, tootmise ja levitamise eest. Cook on tõestanud, et suudab kontserni Jobsi äraolekul edukalt juhtida.

"Ta on täht, kuid teistsugune kui Steve," ütles Bloombergile Jefferies & Co analüütik Peter Misek. "Ta on üks paremaid tarneahela juhte maailmas, kui vaadata käibekapitali juhtimist, rahavoogude juhtimist ja sularaha konverteerimise tsüklit."

Apple'i aktsia langes eile New Yorgi eelturul 4,9 protsenti, Aasias langes Apple'i tootjafirmade Foxconni ja Winteki kurss vastavalt 1,3 ja 1,7 protsenti. Jobsi haigusel "ei ole suurt mõju", ütles Bloombergile Daiwa varahalduse Tokyo strateeg Yoshinori Nagano. "Kursiliikumised on ajutised."

Apple suurim konkurent on Google, kelle Androidi operatsioonisüsteemi kasutavad nutitelefonid. Android on juba praegu müüginumbritelt USAs Apple'ist ees - küll vaid ühe protsendiga ehk siis 26ga Apple'i 25 vastu. Mõlemad konkureerivad ka tarkvaraturul, mis ühildab internetti ja televisiooni.

Apple on siiski 321 miljardi dollariga Exxoni järel maailma kõige väärtuslikum ettevõte ja seda positsiooni ilmselt niipea keegi ei kõiguta. Tulekul on uued tooted, iPhone 5 ja uus iPad. Analüütikud pakuvad, et Jobsi lahkumise tagajärjed hakkavad Apple'i positsioone mõjutama 3-5 aasta pärast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing