Hiina sihib majanduses tasakaalukamat kurssi

ÄP 07. märts 2011, 00:00

Viimasega on seotud ka lähim eesmärk - võitlus inflatsiooniga, mis noolib juba 5% piiri.

"Me ei saa lubada, et inflatsioon mõjutab madala sissetulekuga inimeste igapäevast elu," ütles Hiina peaminister Wen Jiabao nädalavahetusel alanud Hiina Rahvapartei kongressil, lubades teha võitlusest inflatsiooniga valitsuse olulisima prioriteedi.

Partei kongress toimub ajal, mil Hiina valitsus on järsult suurendanud politseijõude Pekingi ja Shanghai tänavail, et tõrjuda vähimadki katsed sarnasteks meeleavaldusteks, mis raputavad praegu Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika diktatuurirežiime.

"Inflatsioonist võib saada säde sotsiaalsete rahutuste vallandamiseks," kommenteeris agentuurile Bloomberg ökonomist Liu Li-Gang.

Järgmise viisaastakuplaani keskne kurss on riigis eratarbimise suurendamine, et vähendada majanduse liigset sõltuvust ekspordist ja investeeringutest.

Inflatsiooni kontrollimiseks lubas Wen kontrollida rahapakkumist, suurendada põllumajandustoodangut ning rakendada vajadusel hinnakontrolli meetmeid. Valitsus lubas hinnad hoida suhteliselt stabiilsena ning tagada majapidamiste tulude kasv aastas keskmiselt 7% tasemel, mis vastab prognoositud majanduskasvu tempole.

Viimased 20 aastat on palgakasv majanduse kasvutempole alla jäänud, mille tõttu on eratarbimise osakaal SKPs ka rekordiliselt väiksemaks kahanenud. Keskmine aastasissetulek Hiina maapiirkondades oli 5919 jüaani ehk 900 dollarit, kirjutas Bloomberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing