Rehe: saime signaali tarbija huvide kaitsmiseks

Piret Reiljan 30. märts 2011, 00:00

Samas tihtilugu on paljude klientide ootused liiga kõrged.

"Uuring tõi esile mittesobivate finantstoodete müügi suure osakaalu nii Euroopas tervikuna kui ka Eestis võrreldes teiste riikidega," nentis Rehe.

Eesti nõuandjad riskilembesed. Eelmisel nädalal Äripäevas tutvustatud värske Euroopa Komisjoni uuring näitab, et Eesti investeerimisnõustajad jagavad konservatiivsetele klientidele teiste liikmesriikidega võrreldes kõige rohkem liiga riskantseid ja seetõttu ka sobimatuid investeerimissoovitusi. 72 protsenti Eesti finantsasutustes jagatud investeerimissoovitustest hindasid uuringu tegijad sobimatuks.

Kuigi uuring põhineb Rehe sõnul väga tagasihoidlikul statistikal (Eesti puhul tehtud vaid 30 finantsasutuste testkülastust) ja uuringu metoodika võib vaidlusi põhjustada, saadab see siiski signaali, et antud teemale tuleks eri osapoolte koostöös (finantsteenuste pakkujad, finantsinspektsioon ja tarbijakaitse) täiendavat tähelepanu pühendada.

Riske alahinnatakse. "Eesti puhul tooks ma esile asjaolu, et tihtilugu on investeeringute puhul paljude klientide ootused liialt kõrged olnud. Kliente, kes küsivad üliturvalist investeerimisvõimalust 10protsendilise tootlusega, enam peaaegu pole, kuid riskid, mis kaasnevad võimaliku suurema tootlusega, pole jätkuvalt alati õigesti teadvustatud," rääkis Rehe. Ta tõi välja veel mõned klientide probleemsed kalduvused: valitakse liiga lühiajaline investeerimishorisont, liialt vähe mõeldakse pensioniks säästmise peale või jahitakse veelgi paremat pensionifondi tootlust sagedaste fondivahetustega vaid eelneva aasta tulemuste põhjal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing