Euro tugevnemine ohustab euroala nõrgemaid riike.

ÄP 15. aprill 2011, 00:00

Valuuta tugevnemisest poleks väga suurt numbrit, kui kaubamahud jõudsalt kasvaksid, nagu läinud aastal, mil rahvusvaheline kaubandus kasvas 12,4%. Tänavu prognoosib Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) kaubavahetuse kasvu aeglustumist 7,4%-le, mis tähendab nõudluse vähenemist ekspordist sõltuva Euroopa kaupadele, kirjutas Wall Street Journal.

Kõige tõsisemalt võib euro tugevnemine kahjustada Iirimaad, millel on olulised eksporditurud väljaspool euroala, ning Portugali, mis ekspordib madala lisandväärtusega tööjõumahukaid tooteid, nagu tekstiilid. Samuti on Portugalil tihedad kaubandussidemed Aafrika ja Lõuna-Ameerikaga, kus tehingud on tihti seotud USA dollariga.

Euro tugevnemise mõjud. Lõhe euroala jõuka põhja ja kiduva ääreala vahel võib veelgi suureneda.

"See tegur pidurdab perifeeria kasvu veelgi," ütles RBSi ökonomist Silvio Peruzzo. Kui euro jääb praegusel tasemel püsima, kärbib see Iirimaa SKPst järgmise aasta jooksul 2,3% ja Portugali SKPst 1,2%.

Aasta algusest on euro USA dollari suhtes tugevnenud ca 10% ja Briti naela suhtes 4%. Kolmapäeval kerkis euro põgusalt üle 1,45 dollari taseme, mis on viimase 15 kuu tugevaim näit.

Suur osa euro tugevnemisest on tingitud sellest, et Euroopa Keskpank on asunud euroala intressimäärasid tõstma.

Esmaspäeval kärpis IMF Portugali ja Iirimaa SKP prognoosi. Portugali majandust ootab langus nii sel kui ka tuleval aastal - äsja esitas riik ELile ja IMFile abitaotluse, et oma võlgadega toime tulla.

Erinevalt perifeeriast läheb aga euroala tugeval tuumikriigil Saksamaal väga hästi ning euro tugevus pole pärssinud nõudlust ei Saksa autode ega seadmete järele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing