Põlvamaa kommitootja tahab Kaleviga rinda pista

Väinu Rozental 25. aprill 2011, 00:00

Eelmisel nädalal kolis Kõlleste Kommimistrid tootmise Võru linnast ära ja tänasest valmistab ettevõte taas magusatoodangut Põlvamaal Kõlleste vallas Veski külas. Märtsi lõpust on ettevõtte ainuomanikuks Imre Sokk.

Eliitmaiuse kõrvale asub nn rahvašokolaad. "Meie selge suund on odavuse poole ja püüame end kõvasti suruda sellesse hinnaklassi, kus on Kalev, Laima ja teised magusatootjad," ei varjanud Kõlleste Kommimeistrite juht ja ainuomanik Sokk oma ambitsioone. "Tõsi, päris nende hinnataset me ei saavuta, meie šokolaadi hinnad jäävad umbes viiendiku võrra kallimaks."

Ajaloo suurima käibe saavutamine kohe-kohe tulemas. Soku sõnul hakkasid nad mullu juunis odavamat tahvelšokolaadi tootma masu tõttu. "Vahepeal tekkis lausa ukse kinnipanemise tunne," tunnistas Sokk. "Aga me tegime odavtoodete sarja ja see tõstis meie käibe normaalsesse seisu. Praegu oleme taas lähenemas oma ajaloo suurima käibeni - umbes 13 000 eurot ehk üle 200 000 krooni kuus."

Kui praegu on Kõlleste Kommimeistrite tooteportfellis kolm odavšokolaadi (maapähklitega, kohviga ja musta pipraga), siis õige pea lisandub odavseeriasse veel kolm šokolaadtahvlit. "Aprilli algul saime odavtoodetega Lukoil Eesti ketti sisse ja läbirääkimised käivad Olerexi ning Statoiliga," täpsustas Sokk. "Just tanklad on kohad, kus on võimalik müüa sellist kaupa nagu šokolaad. Suurde poodi minnakse ostma eelkõige toidukraami, mitte niivõrd magusat."

Soku sõnul ei kasuta nad odavtoodetes kalleid mesindussaadusi. "Samuti teeb toote odavamaks see, et kui me keskendume teatud tööpäevadel vaid ühele konkreetsele tootele, vähenevad tööjõu-, elektri- ja muud kulud," rääkis Sokk. Kõlleste Kommimeistrite ainulaadsed šokolaadikommid, mis sisaldavad mesindussaadusi, valmivad käsitööna.

Kommimeistrid jõudsid ringiga koju tagasi. Kulude kokkuhoiu eesmärgil kolis Kõlleste Kommimeistrid oma tootmise Võru linnast taas sinna, kus 2007. aasta suvel tootmist alustati ehk Kõlleste valda Veski külasse.

Endine tootmishoone seisis vahepeal üle aasta tühjana. "Ei ole mõtet tootmisruumide eest kallist renti maksta, kui on olemas oma tootmispind, samuti oli Võru tootmisruumis niiskusega tõsiseid probleeme," põhjendas Sokk ümberkolimist. "Sellel nädalal sain ka veterinaarametist loa, mis lubab Veski tootmisruumes taas alates esmaspäevast tootmise käivitada."

Sokk lisas, et peamiselt Põlvast pärit töötajatega probleeme ei teki, sest nii Veski külla kui ka Võrru on Põlvast sama maa.

Äri Venemaaga lõppes seekord fiaskoga. Kõlleste Kommimeistrid rentis üle aasta tagasi Võru endises pagaritöökojas viis korda suurema tootmispinna lootuses suurendada tootmismahtu mitu korda. Silme ees terendus tookord ka pääs suurele Venemaa turule, mis paraku liiva jooksis. "Meie koostööpartner jäi meile võlgu ja seepärast kadus usaldus tema vastu," lausus Sokk.

"Aga me ei ole mõtet minna Venemaale maha matnud. Tuleb leida ausam partner ja kaaluda varianti hakata komme tootma kohapeal või müüa frantsiisi. Kauba üle Venemaa piiri toimetamise protseduurid tõstavad ühiku hinda liiga palju. Meie tooted on ju isegi kallid ja sellele veel kümmekond protsenti juurde lisada pole mõttekas."

Möödunud kuul sai Sokust Kommimeistrite ainuomanik. Kui seni oli Kõlleste Kommimeistrite omanikuks lisaks Sokule ka Heinar Väljak, siis märtsi lõpust on Sokk ettevõtte ainuomanik. "Ainuomanikuna saan otsuseid kiiremini vastu võtta," põhjendas Sokk, miks ta kompanjonilt osaluse ostis. "Varem pidin teise osanikuga kõik läbi arutama ja seetõttu võisid otsused venida mitu nädalat või kauemgi."

On igati tervitatav, kui lisandub kodumaiseid kondiitritööstusi. Praegu me siiski otsest konkurentsi ei tunneta ja nende turuosa on marginaalne. Kalevi peamised konkurendid on välismaised suurtootjad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing