Inflatsioon survestab Euroopa Keskpanka

Sirje Rank 02. mai 2011, 00:00

"Euroopa Keskpangal tuleb intressimäärad tõsta kõrgemale, kui turud eeldavad, et ohjeldada euroalal kasvavat inflatsioonisurvet," nentis maailma suurima võlakirjafondi PIMCO fondihaldur Andrew Bosomworth Saksa ajalehes Börsen-Zeitung. "Majanduskasvu ja inflatsiooniootuste valguses on keskpanga baasintressimäär liiga madal," ütles ta.

Eelmisel nõupidamisel otsustas Euroopa Keskpank üliodava raha poliitikat muuta ning tõsta esimest korda kolme aasta jooksul baasintressi määra 0,25 baaspunkti võrra. Turud ootavad tänavu veel vähemalt kahte intressimäärade tõusu 1,75%-le. Société Générale'i analüütik Michel Martinez prognoosib euroala baasintressiks aasta lõpus 2%.

See on tugev kontrast USA ja Jaapani keskpangaga, mis ei kiirusta intressimäärasid nullist tõstma, andes põhjust euro tugevnemiseks võlakriisist hoolimata. Aprillis tugevnes euro USA dollari suhtes 4,6% ja kauples reedel tasemel 1,4816 dollarit eurost.

Inflatsiooni kiirenemise peapõhjus on nafta hinna tõus, mis õõnestab firmade ja tarbijate ostujõudu ning tulevikuoptimismi. Kuue kuuga on nafta hind kerkinud 38%.

Keskpanga peamine kartus on, et kiirenenud inflatsioon toob kaasa palkade ja hindade tõususpiraali. Ka märtsis euroala kiireima inflatsiooniga Eestis nõuavad ametiühingud miinimumpalga tõusu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing