Õllemeistrid kompavad sõna 'mahe' piire

Väinu Rozental 09. mai 2011, 00:00

Vastavalt Euroopa Liidu mahepõllumajandusalastele õigusaktidele võib sõna "mahe" olla toidu müüginimetuses vaid siis, kui tegu on mahetootega. Saku Originaal Mahe tootenime õiguspärasusega tegelevad tarbijakaitseamet ning veterinaar- ja toiduamet.

Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski-Toomik kinnitas, et neile on laekunud seoses Saku Originaal Mahe turuletulekuga ametlik pöördumine. Turetski-Toomik ei öelnud järelepärimise teinu nime, kuid lisas, et eelkõige just alkoholivaldkond on see, kus konkurendid üksteise peale väga palju kaebavad.

"Kuna kõnealusel juhul on tegu ka toote reklaamiga, siis on see meie rida asja menetleda," lausus Turetski-Toomik. "Oleme teinud Saku Õlletehasele päringu. Üldjuhul vastatakse meie päringule kahe nädala jooksul, aga vahel palutakse vastamiseks ka ajapikendust. Ma ei oska prognoosida, kui kaua menetlemine kesta võiks."

Tarbijakaitseamet lubas kasutada vaid liitsõna puhul. ASi A. Le Coq turundusjuht Katrin Vernik tunnistas, et nemad saatsid tarbijakaitseametisse järelepärimise. "Me tahame teada, kas toote nimena on võimalik omadussõna kasutada või mitte," põhjendas Vernik järelepärimise saatmist. "Meile on tarbijakaitseamet karmilt ja üheselt öelnud, et ei tohi. Me tahame teada, milline on ühtne lähenemisviis sõnale "mahe", sest siis saaksime ka meie seda kasutada."

Vernik meenutas, et mullu sügistalvel ei aktsepteerinud tarbijakaitseamet seda, kui A. Le Coqi koduleheküljel oli ühe toote kirjeldusena kirjas "mahe suvejook". "See ei olnud kirjas mitte toote etiketi peal, vaid veebilehel kirjeldusena," toonitas Vernik. "Tarbijakaitseameti seisukoht oli, et sõna "mahe" eraldiseisvana kasutada ei tohi, küll aga võib kasutada liitsõna ehk mahedamaitseline."

Sõnade kasutamine on määratletud ELi tasandil. Veterinaar- ja toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Heidi Mägi kinnitusel tegelevad ka nemad Saku Originaal Mahe nimetuse õiguspärasuse tuvastamisega.

"Praegu kogume taustainformatsiooni, millega seoses sellist tootenime kasutatakse ning kui palju on toodet turule viidud ja kui palju on seda veel laos," rääkis Mägi. "Kui on tuvastatud mittenõuetekohane mahemärgistus, siis me teeme käitlejale märgukirja, kuid ei nõua kohe kõigi tootepartiide turult eemaldamist. Koostöös käitlejaga määratakse kuupäev, mis ajaks eksitava mahemärgistusega tooteid enam müügil olla ei tohi."

Mägi ütles, et sõnad "mahe" ja "öko" on nii liitena kui ilma liiteta kaitstud Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrusega nr 834 aastast 2007. "Määruses on kirjas (artikkel 23) nende sõnade kasutamise tingimused," täpsustas Mägi. "Kui on tegemist tavatootega ehk mittemahepõllumajandusliku tootega, siis ei tohi nimetuses kasutada sõna "mahe". Kuna aga eesti keeles tähistab "mahe" ka maitseomadust ehk siis kirjeldab maitset, oleme teinud kompromisse. Näiteks kui kirjutatakse pikalt välja "mahedamaitseline", siis me saame aru, et siin ei viidata mitte mahepõllumajandusele, vaid viidatakse maitseomadusele."

Saku Õlletehas tegutses omapäi. Mägi sõnul leidub ettevõtteid, kes enne toote märgistamist on konsulteerimiseks pöördunud veterinaar- ja toiduameti poole. "Aga on ka päris palju ettevõtteid, kes tulevad tootega turule ja alles siis avastavad, et toode on mittenõuetekohaselt märgistatud."

Mägi lisas, et näiteks Saku Õlletehas ei ole märgistuse puhul nõu küsimiseks pöördunud ei tema ega ka mitte ühegi teise järelevalveametniku poole.

Saku Õlletehas pole kunagi pretendeerinud mahetootja tiitlile. Saku Originaal Mahe kui tootenimi viitab ainult maitseomadusele, mida oleme pakendil ka kahel korral rõhutanud.

Sõna "mahe" tähistab eesti keeles ja eriti õlle kontekstis "pehmem, vähem humalane". Nime loogika ehk maheda maitse kohta on toote märgistusel mitu täiendavat selgitust, sealhulgas ka mahedama maitsega Originaal.

Saku Õlletehas on oma tootenimedes ka varem kasutanud omadussõna "mahe", näiteks Kuld Mahe Eripruul. Samuti leiab poodides teisi toiduainetööstuse tooteid, mille nimes esineb sõna "mahe", kuid mis ilmselt ei pretendeeri mahepõllumajanduslikult toodetud toote tiitlile.

Lisaks on mahe (inglise keeles mild) õlle nimes maailmas väga levinud praktika, sest õllesõpradele meeldib niinimetatud Euroopa tüüpi humalarikka ja kibedama õlle kõrval mahedama maitsega õlu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing