Warren Buffett ja maksuskeemid

Fredy-Edwin Esse 19. august 2011, 00:00

Kunagi küsiti Wall Street Journali rahvusvaheliseks leheks teinud Barney Kilgore'i käest, miks nii palju rikkaid inimesi pooldab maksude tõstmist. See on lihtne, vastas ta, neil on juba raha.

Vassimine numbritega. Wall Street Journali sõnul tasub poliitilise dueti Barack Obama ja Warren Buffeti sõnavõtte kuulates seda ütlust meeles pidada. Kuna meedia käsitleb Buffettit kui maksuoraaklit, siis otsustas WSJ visata lähema pilgu miljardäri intellektuaalsetele viisidele maksudest hoiduda.

Berkshire Hathaway omanik kuulutab laialt fakti, et tema maksis tulumaksuna kõigest 17,4%, samas kui teised tema palgal olevad inimesed pidid märksa rohkem maksma. Kuid vanahärra teenib suurema osa oma sissetulekust investeeringutelt, eriti dividendidelt ja kapitali investeeritud kasumilt, mille maksumäär on 15%.

Buffett jättis ütlemata, et suurem osa tema sissetulekust maksustati juba ettevõtte tuluna, mille maksumäär on 35%. 15%ne üksikisiku maksumäär kasumi ja dividendide pealt on juba topeltmaksustamine, mis viib üleüldise maksumäära juba 45% lähedale.

Kannatab ikkagi keskklass. Samuti tekitab vastuolusid nii Obama kui ka Buffetti jutt tõsta makse vaid rikastel. Tegelikult plaanitakse makse tõsta neil, kes teenivad üle 200 000 dollari aastas, ning paaridel, kes teenivad üle 250 000 dollari aastas. Need inimesed ei ole USA mõistes eriti rikkad.

President on sunnitud minema niivõrd madalale, sest just seal asub raha. 2009. aastal deklareeris 237 000 inimest üle miljoni dollarilist tulu ja nad maksid makse 178 miljardit. Vaid 8274 inimest deklareeris üle 10 miljoni dollarilist sissetulekut ja kokku maksti riigile kõigest 54 miljardit. Samas deklareeris üle 200 000 dollarilist aastatulu 3,92 miljonit ameeriklast, kes kokku maksid riigile 434 miljardit dollarit maksudena. Võttes kokku Obama maksuplaani - umbes 90% uue plaani all rohkem maksvatest inimestest pole isegi miljonärid ning 99,99% pole miljardärid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing