Fantoomfirmad liigutavad miljardeid

ÄP 24. november 2011, 00:00

"Sel ajal, kui Ida-Euroopa kodanikud ja valitsused võitlesid viimase finantskriisiga ja üritasid laenata raha rahvusvahelistelt finantsinstitutsioonidelt, ringles piirkonnas miljardeid eurosid illegaalses paralleelsüsteemis, rikastades organiseeritud kuritegevuse liikmeid ja korrumpeerunud poliitikuid," kirjutas rahapesuvõrgustiku raporti sissejuhatus.

Organiseeritud Kuritegevuse ja Korruptsiooni Raporti Projekti (OCCRP) raames võeti luubi alla tuhanded finantsülekanded, firmade ja kohtute andmed. Ilmsiks tuli komplitseeritud varifirmade võrgustik ehk nn Proxy Platform, mis koosnes kümnetest, kui mitte sadadest fantoomfirmadest üle maailma. Need firmad on seotud miljarditesse ulatuvate rahasummade pesuga.

OCCRP tutvustab oma kodulehel internetis erinevaid juhtumeid, kust on näha, kuidas on omavahel seotud võimud, kurjategijad, ärimehed, Aasia gangsterid, Sinaloa narkokartell ja teised huvitavad inimesed, kes ei tohiks olla omavahel ühenduses. "Selle kõik on teinud võimalikuks Läti ja Venemaa pankurid, advokaadid ja offshore-firmasid registreerinud ametnikud, varidirektorid ja teised, kes on muutnud nii lihtsaks omaniku varjamise ja rahapesu," kommenteeris OCCRP oma töö tulemust.

Vastutus langeb lihtsameelsetele. Rahapesuvõrgustiku võtmeisikuteks on aga rida "ebateadlikke või naiivseid inimesi, kes on laenanud oma identiteedi või varastanud selle kriminaalse tegevuse varjamiseks. Need inimesed vastutavad lõpuks kuritegude eest, mida nad pole kunagi korda saatnud. Need on tankistid." Üheks sellise naiivse tankisti näiteks on 19aastane vaesest perest pärit nooruk Boris Devdier, kes andis ühele tundmatule oma passi koopia ja allkirjastas kergeusklikult dokumendid nende sisusse süüvimata. Devdierist tehti tema teadmata 4 USA offshore-firma esinduse juht Euroopas ning tema nime kasutati rahapesuks Rumeenias, Bulgaarias ja Küprosel.

Ka kõige räpasemad teod pestakse puhtaks. Varifirmade võrgustiku abil on võimalik puhtaks pesta mistahes laadi kuritegevus - inimkaubandus, narko- ja relvaäri, finantskuriteod, nagu maksudest kõrvalehiilimine ja terrorismi rahastamine, kirjutas OCCRP oma raportis. "Praegune süsteem jätab globaalse finatssüsteemi sedalaadi kuritegudele täielikult avatuks," ütles rahvusvahelise korruptsioonivastase organisatsiooni Global Witness juht Anthea Lawson.

"Üks peamisi leide on, et 20-25 protsenti opiaatidest, mida maailmas toodetakse, saadakse kätte. Kokaiini puhul on see protsent umbes 40. Kui on aga tegu rahapesuga, on avastamise suurusjärk vaid 0,2 protsenti," ütles ÜRO ekspert Thomas Pietschmann.

Rahapesuga seotud firmasid ühendab see, et neil ei ole kontoreid ega töötajaid. Need firmad ei maksa makse ega avalda tegevusaruandeid. Nende tegelikud omanikud varjavad end tankistidega, kellel ei ole tegelike omanikega mingit sidet, kuid kes esinevad siiski direktorite ja aktsionäridena. Firmad on registreerinud offshore-ametnikud, kellest on teada, et nad teevad koostööd organiseeritud kuritegevusega. Firmad on rahalised fantoomid ning nende ainus vara on tavaliselt vaid pangaarve ühes Vene või Läti pangas (Parex, Riia Rahvusvaheline Äripank BIB, Trasta Komercbanka Riga).

Rumeenias vahi all olev Vietnami ärimees Le Duc Hoa on üks rahapesus süüdistatav ja ajakirjanike intervjueeritud insaider. "See käib nii, et keegi partneritest palub meil liigutada mingit raha ühest kohast teise. Me aitame neid, aga me ei tea, kus raha on. See ei ole meie asi. Meie lihtsalt osutame teenust," kirjeldas Hoa asjade käiku.

Venemaa fantoomtegevuse esirinnas. Suur osa Proxy Platformi võrgustikust oli üles ehitatud fantoomfirmade ja variisikute abil Venemaal. Venemaa keskpanga andmed näitavad, et aastal 2011 ei maksnud makse ega avaldanud tegevusraporteid 250 000 Vene firmat. Samal ajal leidis keskpank, et läbi nende firmade pangaarvete käis rohkem kui 4 triljonit rubla (130 miljardit dollarit).

See on peaaegu et pool Venemaa 2011. aasta eelarvest. Mitteametlikel andmetel arvatakse Venemaal olevat koguni 3 miljonit fantoomfirmat.

OCCRP avastas ülemaailmsesse fantoomfirmade võrgustikku kuulunud ettevõtted tänu üksikutele kohtujuhtumitele. Nii langes tähelepanu kolmele firmale: Tormex Ltc, Sirena ja Nomirex.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing