Väinu Rozental • 23. oktoober 2012 kell 3:01

Õmblusäris nagu ehituses peatöövõtjana

Tööriiete ning naiste- ja lasteriiete vahendamisega tegeleva OÜ Lesanio palgal pole ühtegi õmblejat.

Küsimustele vastab Valgamaa TOPis 4. kohal oleva OÜ Lesanio tegevjuht Terje Mängel.

Samal, 4. kohal oli Lesanio ka 2009. aasta edetabelis. Kummast saavutusest rohkem rõõmu tunnete, kas tollasest või nüüdsest?

Aus vastus on see, et ega kohtade pärast ei ole me kunagi tööd teinud. Eesmärk on oma asja korralikult ja efektiivsel ajada. Eks need tulemused võivad olla ka nii, et täna oled tipus, aga homme on krahh ja sind pole enam seal.

Lisaks 4. kohtadele oli Lesanio 2010. aastal 14. kohal ja 2008. aastal 12. kohal ja see näitab ju ettevõtte stabiilsust.

Edetabelite eelis vast selles ongi, et kui keegi neid jälgib, siis ta võib-olla näeb, kui usaldusväärne võib partner olla. Et ta ei ole edetabelisse vaid korraks lennanud ja seejärel sealt täiesti kadunud. Et küllap midagi selles firmas on, mis hoiab asja stabiilsena.

Lesanio käibekasv oli mullu 45% ja kasum peaaegu kahekordistus. Kuidas stabiilne firma sai veel vunki juurde lisada?

Eks ikka tänu sellele, et kõigil meie koostööpartneritel, meie tellijatel on läinud väga hästi. On näha seda, et raske aeg on möödas. Kui üle-eelmisel aastal ei tellinud firmad tööriideid üldse või tellisid poole vähem kui varem, siis nüüd suurendati oluliselt koguseid. Võimalik, et firmad olid sunnitud ka tellima, sest tööriided olid lihtsalt ära kulunud.

Ettevõtte tegevusalana on kirjas tööriiete projektimüük. Mida see tähendab?

Projektimüük tähendab seda, et teeme täpselt tellija soovile riideid. Lesaniol endal hingekirjas õmblejaid ei ole. Küll aga on üksjagu firmasid, mis teevad sada protsenti meile tööd, nad teevad meile allhanget. Kui Eestis töötab meie heaks umbes paarkümmend õmblejat, siis Lätis üle 500. Koostöö Läti õmblusettevõtetega on kestnud üle kümne aasta. Me ostame Lätist õmblusteenust, sest asume Valgas ja Riia on meile lähemal kui Tallinn. Koostööpartnerid asuvad Riia külje all, Daugavpilsis ja Kraslavas.

Me oleme algusest peale vahendanud tööriideid, aga samuti õmmelnud allhanke korras ka naiste- ja lasteriideid. Lõpptarbijateks on suhteliselt suured brändid Soomes, Rootsis ja Norras. Eestis on meie suurimaks koostööpartneriks Lenne.

Konkurents õmblusturul on ilmselt väga suur.

Loomulikult, sest me ju võistleme Hiina õmblustööstusega. Vaadake statistikat, kui palju on õmblustööstus Eestis väiksemaks jäänud. Eestis on palju kohalikke ettevõtteid, mis müüvad riideid, aga need riided on toodetud kuskil mujal. Eestis on müük ja võib-olla ka disain, aga tootjad on mujal. Kui Eestis kunagi tehti allhanke korras hästi suuri partiisid, siis need on kõik läinud Aasiasse ära. Eestisse on jäänud vaid kiired projektid, väiksemad kogused.

Lesanio ju käitub samamoodi nagu teised suured tegijad Eestis ehk et ostab mujalt sisse õmblusteenust.

Nojaa, aga meie ei ole Aasias.

Teie olete Lätis!

Meie oleme Lätis. Ja ma arvan, et Läti õmblejate tase on tunduvalt kõrgem kui Hiina õmblejatel.

Lesanio koduküljel on kirjas, et eelmise aasta lõpus võitsite mitmeid riigihankeid, näiteks Tallinna Sadama talviste tööriiete hanke ja kodutütarde vormiriietuse hanke. Kas olete ka varem riigihankeid võitnud?

Oleme püüdnud tegutseda nii, et vähemalt ühe riigihanke igal aastal ikka endale saada. Näiteks Eesti Posti töötajad kõnnivad meie tööriietuses. Riigihanked on olulised seepärast, et esiteks annavad need kindla töö, ja teiseks annab see võib-olla mõnele erafirmale signaali, et hankevõitja tõepoolest oskab õmmelda. Oleme üksjagu palju tööriideid õmmelnud teedeehituses töötavatele firmadele.

Tööriiete puhul töötame me enamuse mudeleist ise välja ning ise teeme ka juurdelõikuse. Riigihangete puhul antakse ette joonis või väga täpne kirjeldus selle kohta, mis värvi peavad tööriided olema, mitu taskut peab olema ja mitu neist lukuga ning kas vooder peab olema äravõetav. Aga lekaale ei anna kaasa keegi. See tähendab seda, et lekaalid, mille järgi rõivad välja lõigata, konstrueerid ise. See, et me teeme tööriideid vastavalt tellija soovile, ongi meil aidanud turul konkurentsis püsida.

Kuidas teil tänavu on läinud?

Üheksa kuu andmete põhjal võib öelda, et ei tule halvem aasta kui eelmine. Aga loomulikult ei tule tänavu sellist kasvu, nagu oli mullu. Pärast igat hüpet peabki olema periood, kui asi stabiliseerub. Kui sama moodi suurte sammudega edasi hüpata, siis ei ole sugugi kindel, et kõik enam nii ilusti välja kukub.

OÜ Lesanio

• asukoht: Tsirguliina alevik, Tõlliste vald, Valgamaa

• asutatud 1.01.1995

• omanikud: Erik Kõomägi, Terje Mängel, Aldo Nõu

• tegevusala: rõivaste vahendamine, projektimüük

• töötajaid: 4 (2011. a.)

Majandustulemused (miljonites eurodes)

käive kasum

2011 4,3 0,42010 3 0,22009 2,2 0,32008 2,7 0,2

 

Hetkel kuum