Tõnu Talvar • 18. märts 2012 • 2 min
Jaga lugu:

Narva saab maailma esimese tuhaväljale rajatud tuulepargi

Peagi paneb tuul käima Narva tuulepargi, mis rajati Balti Soojuselektrijaama suletud põlevkivituha väljale.

Ühe kahetoalise Mustamäe või Lasnamäe tüüpkorteri varustamisele elektrienergiaga lisandub iga kuu 200 kg põlevkivituhka, mida kasutatakse happeliste põldude lupjamiseks, ehitusplokkide tootmiseks ja teedeehituses, seda müüakse jne. Aga kõik see on köömes. Tuhk muudkui koguneb.

Tuulepark kui patukahetsusEesti Energia leidis tarbetuks muutunud tuhaväljale otstarbe - Narva tuulepargi. ASi Eesti Energia Taastuvenergia Ettevõtte projektijuht Hannes Verlis märkis, et Narva tuulepark on teadaolevalt maailma esimene tuhaväljale ehitatud tuulepark. Selles on 17 tuulejõujaama nimivõimsusega 2,3 megavatti. Tuulepargi koguvõimsus on 39 megavatti.Keskkonnasõbralikult elektrienergiat tootes hoiab aastas ära ligi 120 000 tonni süsihappegaasi emissiooni. Balti Soojuselektrijaama tuhaväljale ehitatud Narva tuulepargi toodangust jätkub Tartu-suurusele linnale ehk 35 tuhandele keskmise elektritarbimisega perekonnale.

Pargi ehitusele eelnesid pikad uuringud "Et kasutult seisnud maad taaskasutada, tuli mõte ehitada sellele tuulepark. Ega jäätmehoidla maaga midagi muud eriti teha olegi," selgitas Verlis. "Loomulikult viidi läbi ka tasuvusuuringud - Narva tuulepark suudab aastas toota 90 gigavatt-tundi elektrienergiat".Geoloogid selgitasid välja, et tuhakiht on keskmiselt kakskümmend meetrit, kõige paksemas kohas 26 meetrit ja kõige õhemas 15 meetrit paks. On kivikõvu kihte, millele hakkab peale vaid piikvasar, on körditaolisi.Järgnesid renoveerimis- ja ettevalmistustööd. Tuhaväli kuivendati ja tasandati. Rajati tuha neutraliseerimise sõlm. Laiendati ja tugevdati kolmeteistkümnest settebasseinist  jäänud teid ja rajati uusi, paigaldati kaableid ning nõnda edasi.

Tuulikute all ainulaadne pinnasNarva tuulepargi projekteeris, tuulejõujaamad tarnis ja paigaldas, sõnaga - tegi koos Eestist palgatud allettevõtjatega kõik kuni liitumispunktini meilgi hinnatud Saksa firma Enercon GmbH.Kui tavalisele pinnasele rajatakse tuulejõujaamad igal pool enam-vähem ühtmoodi, siis tuhal töötamise kogemus puudus. Tarvis läks ainulahendust. Tuli ju siingi tagada tuulejõujaamade stabiilsus, välistada võimalikud riskid. Tuulejõujaamade stabiilsuse tagavad läbi kogu tuhakihi paepinnasesse ulatuvad puurvaiad.Vundamentide rajamisele läks läbi puurvaiade paigaldamise küll rohkem aega ning need tegid vundamendid mõnevõrra kallimaks.Vundamente hakati tegema eelmise aasta veebruarikuus. Järgnes tuulejõujaamade montaaž ja selle aasta veebruaris olid kõik seitseteist püsti. Edasi tulid kontrollimised ja häälestamised, testid ja proovikäivitamised.Eesti Energia leping Enerconiga  lõpeb 31. mail. Selleks ajaks peab Narva tuulepargi toodang võrku jõudma. 

Narva tuulejõujaam  
Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt