Kadri Jakobson • 12. aprill 2012
Jaga lugu:

Miks firmad maksavad madalaimat palka

Eesti madalaimat palka maksvad ettevõtjad põhjendavad madalat töötasu näpuvigadega aruandes, ajutise või osalise tööjõu kasutamisega ning tööjõu voolavusega.

Äripäev avaldas 30. märtsil edetabeli Eesti parima palga maksjaist. Pingerida koostades ja ettevõtete 2010. aasta majandusaasta-aruandeid läbi töötades selgus, et hulk ettevõtteid majandavad ära ka miinimumpalgast väiksema töötasuga.

Kui küsitletud firmad tõid madala palga selgituseks peamiselt kaks põhjust - vead aastaaruandes või osalise tööjõu kasutamise ning tööjõvoolavuse, siis ainsana ei osanud küsitletud firmades madalat, 144eurost palganumbrit kommenteerida Tartu meelahutusvaldkonnas tegutseva Oberon Gruppi omanik ja juhatuse liige Raul Matto. "Ma ei oskagi öelda. Täna opereerivad seal juba teised firmad," kommenteeris Tartus ööklubi Ahi, lokaali Sumin ja kiirsöögikohta Ahjualune hallanud firma juht Matto.

Madala palga põhjus nr 1 - aruandes on viga

Andmekogumisteenuseid pakkuv Norstat Eesti märkis aastaaruandes töötajate arvuks 105 ja keskmiseks palgaks kujunes 130 eurot. Firma juhi Kaspar Küünarpuu sõnul on töötajate arv aruandes ekslik. "Aruannet koostanud raamatupidamispartner sisestas ekslikult aasta jooksul keskmiselt tasu saanud inimeste arvu, arvesse võtmata nende tegelikku koormust.""105 asemel peaks seal kirjas olema 16. Seda eksimust märgati hiljuti 2011. aasta aruande koostamisel ning see viga viimases majandusaasta aruandes ka korrigeeriti," ütles Küünrapuu. Norstati põhitegevus on uuringute tegemine, seetõttu on väike hulk töölepinguga töötajaid ning väga suur hulk osalise koormusega küsitlejaid, kellega on sõlmitud töövõtuleping.

Madala palga põhjus nr 2 - osaline tööaeg ja voolav tööjõud

Narvas koolilaste toitlustamisega tegeleva Mann Grupi töötajate keskmine töötasu oli 281 eurot, kuid firma juhatuse esimehe Anatoli Podvolotski sõnul see päris nii polnud ja palga arvestamisel peab arvestama, et töötajad töötasid laste suvevaheaja tõttu aastas üheksa kuud. "Meil on töötajaid, kes ei saa isegi miinimumpalka, kuna nad töötavad osalise koormusega, näiteks 4-6 tundi päevas. Sealt see madal palganumber tulebki," selgitas ta.

Millega ettevõtted veel madala palga maksmist selgitasid, loe tänasest Äripäevast.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas