Anne Oja • 17. aprill 2012
Jaga lugu:

Maksuamet tahab töötajad arvele võtta

Maksuameti ettepanekul võib Eesti ettevõtjaile laieneda Põhjamaade eeskujul kohustus registreerida uued töötajad maksuametis.

Veermäe sõnul juhtub liiga sageli, et töölt tabatud inimesed väidavad kõrge ümbrikupalga riskiga sektorites maksuametile, nagu töötaks ettevõttes esimest päeva.

"Liiga palju on uusi töötajaid," sõnas Veermäe. "Tänased kontrollitulemused näitavad, et tööandjad on inimesi instrueerinud, et kui maksuamet tuleb, ütleks nad, et töötavad selles ettevõttes esimest päeva."

"Hetkel sellist muudatust ei ole (et töötajaid tuleks maksuametis registreerida - toim), on vaid ettepanek," rääkis Veermäe. Maksu- ja tolliameti hinnangul kaotab riik n-ö igaveste uute töötajate tõttu ligikaudu 10 miljonit eurot aastas.

Veermäe lausus, et praegune maksuametil lasuv tõendamiskohustus on liiga kulukas ning seda, kas end uue töötajana tutvustav inimene tegutseb ettevõttes tõepoolest esimest päeva või mitte, on sellegi poolest keeruline kindlaks teha.

Maksu- ja tolliamet töötab praegu välja ettepanekuid ümbrikupalkadega võitlemiseks ja on saatnud rahandusministeeriumi maksupettuste komisjonile ettepaneku teemat lähitulevikus arutada.

Rootsis on kasutusel töötajate raamatu süsteem, kuhu ettevõte kannab uued töötajad alates esimesest päevast. Kui maksuametnike tulles selgub, et töötajate raamat puudub, teeb maksuamet ettevõttele 10 000 Rootsi krooni trahvi, millele lisandub 2000 krooni iga "uue" töötaja eest, tõi Veermäe näite.

Soomes tuleb inimestel ise end maksuametis registreerida, kui nad uue tööandja juurde ametisse lähevad, sama tuleb teha ka Taanis, lisas Veermäe.

"Me räägime eelkõige uutest töötajatest, mitte nendest, kelle palka on maksuametis juba deklareeritud," täpsustas maksuameti asejuht.

"Ma ei hakka täna ütlema valdkondi, kus muudatused tulevad, see on eraldi otsustamise koht. Kui me läheme aga valdkondade peale, peaks see (töötajate registreerimine - toim) olema neis valdkondades, kus riskid on suuremad," ütles Veermäe.

Maksu- ja tolliamet on viimasel ajal juhtinud tähelepanu ümbrikupalkadele ehituses, toitlustuses ja hotellinduses.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum