Raivo Sormunen • 19. aprill 2012 kell 4:56

Investeerimiskontot ei saa teha maaklerfirma juurde

Investeerimiskonto süsteem diskrimineerib väikeinvestoreid, kes kasutavad kulude kokkuhoiu mõttes välismaaklerfirmade teenuseid, sest vastavalt tulumaksuseadusele saab investeerimiskontot avada üksnes krediidiasutustes.

“Maaklerid on defineeritud kui investeerimisühingud ja seal investeerimiskontot olla ei tohi. See välistab populaarsemad välismaaklerid nagu E*Trade Securities ja Interactive Brokers, kes pakuvad Euroopas teenuseid oma Suurbritannia tütarettevõtete alt,” on pettunud üks oma nime avaldada mittesooviv väikeinvestor, kes kasutab eraisikuna just välismaaklerfirmade teenuseid.

Kuna seadus ei tee vahet Eesti ja välismaistel maaklerfirmadel, siis ei saaks investeerimiskontot luua näiteks ka siinmail tegutsevas investeerimispangas Evli, mis hoiuseid ei kaasa ning krediidiasutuseks ei klassifitseeru. Kui teoretiseerida poleks kolm aastat tagasi saanud investeerimiskontot luua ka LHV Pangas, mis sai krediidiasutuse loa 2009. aasta mais.“Millegipärast eeldab seadus, et raha hoitakse ainult arvelduskontol (investeerimiskontol) ja väärtpabereid väärtpaberikontol, nii nagu Eesti pangad seda teevad. Välismaaklerite puhul on samal kontol koos nii raha kui väärtpaberid, ning seda raha hoitakse klientide nimel erinevates krediidiasutustes vastavalt regulaatori nõuetele, milleks näiteks Suurbritannias on Financial Services Authority (FSA) ja deposiidid on teatud summa ulatuses garanteeritud täpselt nagu pankades,” ei mõista väikeinvestor, märkides veel et maaklerid USAs ja Suurbritannias peavad klientide raha hoidma puutumatuna ja oma rahast eraldi. Lisaks on maaklerid Suurbritannias FSA poolt reguleeritud nagu pangadki.

Rahandusministeerium toob maaklerfirmade mittearvestamise peamise põhjusena välja selle, et investeerimiskonto süsteem peab olema võimalikult lihtsalt ja odavalt hallatav.“Kogu investeerimiskontot puudutav regulatsioon balansseerib lihtsuse ja läbipaistvuse/kontrollitavuse piiril. Kontode ringi laiendamine  muudaks kontrolli oluliselt keerulisemaks, millist riski on seadusandja otsustanud mitte võtta,” tunnistab ministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Marko Talur.Investeerimiskonto võimaldab deklareerida kontole ainult raha sissekanded ja väljamaksed ja lükata teenitud tulult maksukohustus edasi. “Selline regulatsioon on ühest küljest investori jaoks väga lihtne, kuid maksuhalduri järelevalve muudab see oluliselt keerulisemaks. Lisaks sisaldab see otsest riski maksutulude laekumisele,” märgib Talur.Rahandusministeeriumi peaspetsialisti sõnul on investeerimiskonto süsteemi kontrollimiseks sätestanud seadusandja kolm olulist piirangut. Investeerimisinstrumendiks sobib ainult finantsvara, investeeringud tuleb teha läbi kindlates riikides asuvate krediidiasutuste rahakontode ning tulu peab viivitamatult laekuma tagasi investeerimiskontole.“Täna on seadusandja leidnud, et selliste piirangute mõju investoritele on proportsionaalne tagamaks maksuhalduri järelevalve suutlikust,” lisas Talur.

LHV Panga maaklerfirma juht Alo Vallikivi sõnul vaatavad rahvusvaheliste maaklerfirmade poole aktiivsed kauplejad, aga investeerimiskonto on mõeldud eelkõige pikaajalise investorile ja mitte kauplejale. “Välisfirmad ei suuda kindlasti kohandatud investeerimiskonto aruannet esitada ning tehingute väljanoppimine nende poolt esitatud raportitest teeb sellise konto aruande esitamise ülikeeruliseks,” ei näe Vallikivi probleemi ning soovitab välismaaklerfirmade kaudu kauplejatele registreerida osaühing ning kaubelda selle alt (sel juhul on võimalik sarnaselt investeerimiskontole oma teenitud kasumit määramata ajaks ja tulumaksuvabalt edasi lükata - toim.)Äripäeva poole pöördunud murelik väikeinvestor tunnistab, et Eestis asuvates pankades oleks küll lihtne investeerimiskontot hoida ning ka väärtpaberitehinguid teha, aga nende hinnad ei ole USA maakleritega võrreldes konkurentsivõimelised (tehingute hinnavahe võib olla mitmekordne - toim.) ja nad küsivad suuri kuutasusid, mida ei ole võimalik tuludeklaratsioonis tuludest maha arvata.

Üks võimalus oma investeerimiskonto ja välismaakleri ärasidumiseks siiski on. Sel juhul peab maaklerfirma klient kasutama investeerimiskontona lisaks veel krediidiasutuse pangakontot (nt. avada Eesti pangas investeerimiskonto). “See on ülimalt ebapraktiline lahendus, sest iga väärtpaberi ostu korral tuleb teha rahvusvaheline pangaülekanne,” märgib probleemi püstitanud väikeinvestor.  Kuna finantsvaralt saadud tulu (dividendid, intressid) tuleb kanda viivitamatult investeerimiskontole siis tuleb jällegi teha kalleid rahvusvahelisi pangaülekandeid, mis võivad ületada dividendide või intressitulu väärtuse.Marko Talur tunnistab, et selliseid rahakandeid tuleb küll teha, kuid kuna investeerimiskontot ei pea avama ilmtingimata Eesti kommertspangas soovitab ta leida mõnes muus riigis krediidiasutuse, millest on maaklerfirmasse ülekannete tegemine odavam kui Eestist.

Hetkel kuum