Kristi Malmberg • 27. september 2012 kell 10:58

Rikaste naiste TOP 15: raha on meeste käes

Äripäeva Rikaste TOP on läbilõige ühiskonnast – kui 15 rikkaima mehe varanduse kogusumma ulatub kahe miljardi euroni, siis 15 rikkaimal naisel on käsutada kokku vaid 238 mln eurot.

Ka nende 15 jõukama naise hulgas on mitu abikaasalt vara pärinut ja paar rikka mehe tütart.

Üks väheseid self-made naisi selles seltskonnas, riigikogu liige ja edukas ettevõtja Reet Roos nentis, et  vist on naised liiga alalhoidlikud ja ettevaatlikud. "Kui vaatad pankrotti läinud ettevõtjaid, siis seal on pilt veel hullem – enamik mehed, nii et võime öelda, kui naine juba ettevõtte teeb, siis kaalub, mõõdab ja arvestab ta rohkem, võtab vähem riske ja jääb tõenäoliselt tubliks väikeettevõtjaks. Et ettevõte kasvaks turuliidriks, tuleb kõigepealt unistada suurelt, ja siis teha ära hiiglasemõõtu töö," rääkis Roos.

1. Mirje Põld

Vara väärtus 35,8 mln eurot, 43aastane, koht üldtabelis 63.

Uus tulija Rikaste TOPis, Pala valla pearaamatupidaja Mirje Põld on ühtäkki Eesti rikkaim naine. Tema ettevõte Riverside OÜ teeb Ukrainas koostööd Eesti rikkaima ettevõtja Hillar Tederiga. Mirje Põllu abikaasa Jüri Põld oli Tederi Ukrainasse Kiievisse rajatud Pristani kaubanduskeskuse ehitusdirektor. Seetõttu on arvatud, et Mirje Põllule kuuluva vara tegelik omanik on Hillar Teder, kes seda eitab.

2. Alle Vanaselja

Vara väärtus 26,4 mln eurot, 48aastane, koht üldtabelis 80.

NG Investeeringute suuromanik Jüri Käo, Enn Kunila ja Andres Järvingu kõrval, päris osaluse lahkunud abikaasalt Indrek Vanaseljalt. Rikaste TOPi 423. kohal figureerivad ka nende kolm last Kadri, Madis ja Tõnis Vanaselja.

3. Galina Ignatenko

Vara väärtus 25,7 mln eurot, 54aastane, koht üldtabelis 84.

Pärast abikaasa surma sai temast Eesti Mereagentuuri omanik. Ettevõtet juhib Eestis poeg Danil Ignatenko ja Venemaal poeg Aleksei. Danil oli 2005. aastal juhtimist üle võttes kahekümnendate alguses, ema on talle ja Alekseile alati nõu andnud. "Ema on tark naine ja vahel on hea tema poole nõu saamiseks pöörduda," rääkis Danil. "Mõnda asja teab ta lihtsalt paremini kui mina, samuti mäletab vajalikke detaile näiteks ettevõtte algusaegadest."

4. Svetlana Yablokovo

Vara väärtus 22,4 mln eurot, 38aastane, koht üldtabelis 102.

Moskvas elav ettevõtja, kelle Eestis asuv suhteliselt tagasihoidliku aastakäibega firma tegeleb tekstiilitoodete ja kangaste jae- ning hulgimüügiga. Suurem osa müügitulust teenitakse aruande kohaselt USAs.

5. Tiina Mõis

Vara väärtus 21,5 mln eurot, 55aastane, koht üldtabelis 103.

Eesti mõjukaim naisettevõtja, kes lisaks oma investeerimisfirma juhtimisele kuulub Baltika, Nordeconi, LHV Panga nõukogusse. Kui mõni stereotüüpides kinni olija peaks selle stiilse naise edu ikka veel osaliselt kirjutama eksabikaasa Jüri Mõisa nimele, siis tasub märkimist, et Jüri Mõis on praeguseks Rikaste TOPis hoopis madalamal kohal kui Tiina Mõis. Jüri Mõisa varandus küünib tänavu 13,9 mln euro ja Rikaste TOPi 156. kohani.

6. Meeli Leeman

Vara väärtus 17,4 mln eurot, 45aastane, koht üldtabelis 126.

Kõigile väikelaste vanematele tuttava Lenne kaasomanik. Koos abikaasaga valmistavad nad lasterõivaid, millest 80 protsenti läheb ekspordiks. 2011. aasta oli Lennele väga edukas, käive kasvas üle 50 protsendi. 2011. aasta märtsis pälvis Meeli Leeman fantastilise naise tiitli, tänavu veebruaris sai presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.

"Kui sul on tootmine, siis pead alati teadma, mis tuleb lõpus. See on nagu male, kus pead sada käiku ette teadma," on Meeli Leeman öelnud.

7. Merit Reigam

Vara väärtus 12,7 mln eurot, 22aastane, koht üldtabelis 175.

Noorim naine edetabelis, samuti ainus rikaste edetabelisse kuuluja, kes on käinud esinemas Eurovisioonil. Ta oli 2008. aastal Serbias toimunud lauluvõistlusel Eestit esindanud Kreisiraadio üks taustatantsija. Rikaste TOPis on Reigam seetõttu, et aastast 2009 on ta valdusfirma SolarBalt ainuomanik. SolarBalti äridega on tihedalt seotud Meriti isa, endine tuntud korvpallur Taavi Reigam, kes oli ise varem ettevõtte omanik, kuid nüüd kuulub selle juhatusse.

8. Alina Jermakova Vara väärtus 10,9 mln eurot, 65aastane, koht üldtabelis 192.

Jermakova on koos 49aastase Valentin Moldovanoviga soojusmõõtjate paigaldamisega tegeleva Aswega omanik.

9. Karin Nurmetalo Vara väärtus 10,2 mln eurot, 70aastane, koht üldtabelis 208.

Iluuisutamistreener Karin Nurmetalo ja tema poeg Tarmo on head kasumit näitava võimsa logistikafirma Baltic Maritime Logistics kaks suuremat omanikku. Varem kuulus ettevõte Karini abikaasale Tanel Nurmetalole, kes suri 2009. aastal.

10. Evelin Karp

Vara väärtus 9,7 mln eurot, 37aastane, koht üldtabelis 218.

Kuulub Silmet Grupi omanikeringi. Tegu Silmet Grupi juhi ja suurima omaniku Tiit Vähi tütrega.

 

 

 11. Kristel SarriVara väärtus 9,4 mln eurot, 49aastane, koht üldtabelis 228.

Eesti Talleksi gruppi kuuluvate arvukate firmade üks omanikke, Andres Sarri lesk ja pärija.

12. Rezida Skandeberg Vara väärtus  9,3 mln eurot, 50aastane, koht üldtabelis 229.

Talle kuuluv firma tegeleb Eestis kinnisvaraäriga. Selle firma tegevuse tegelik suunaja võib aga olla Ivar Richard Skandeberg, kelle varasem nimi oli Ivan Podrjatšikov. Näiteks on ajakirjanduses tema kohta kirjutatud, et 1990ndatel oli ta Venemaa Agropanga ja Usbekistani Kultuurifondi Eesti esindaja, kes pankrotieelsel perioodil Tartu Kommertspanka rublahoiuseid vahendas.

13. Maris Johannes Vara väärtus 9 mln eurot, 52aastane, koht üldtabelis 239.

Ehituskaupu müüva Espaki üks omanikke, päris osaluse isalt. Temaga seostub pea kolme aasta tagune skandaal Eesti Rahvusringhäälingus, viimane soovis Johannest koondada saadete toimetaja ja töötajate usaldusisiku kohalt. Johannes toimetas saateid Keelekõrv ja Luuleruum. Lõpuks jõuti tööandjaga kokkuleppele koormuse vähendamises koondamise asemel.

14. Reet Roos Vara väärtus 9 mln eurot, 39aastane, koht üldtabelis 240.

Riigikogu liige, kellel on osalus mitmes Balti turul tegutsevas reklaami- ja meediaagentuuris. Riigikogu liikmete hulgas on Roos edukaim ettevõtja.

15. Mai Kaarepere

Vara väärtus 8,9 mln eurot, 45aastane, koht üldtabelis 244.

Tema päris Tartu Kommertspanga ja Hansapanga asutanud Rein Kaarepere vara. Praegune varandus koosneb börsifirma aktsiatest, on investeerinud kinnisvarasse.

 

Uus Rikaste TOP ilmub juba homme. Rikaste TOPi eriväljaannet saad tellida siit

Hetkel kuum