4. september 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Suri Guido Sammelselg

Suri Guido Sammelselg, kes juhtis Tallinna Panka, asutas Säästumarketite keti ja valiti Eesti Raudtee erastamise eest 2001 aasta ärimeheks.

"Olen eluaeg vaadanud, kuidas raha teenida," rääkis Sammelselg aasta ärimeheks valimise puhul tehtud intervjuus. "Tahtsin oma perekonna elu kiiresti korda teha, mis on nõudnud kogu aeg miljoneid," märkis ta.

Pärast Tartu Ülikooli õigusteaduskonna lõpetamist töötas Sammelselg ametnikuna Eesti NSV justiitsministeeriumis. Ärivõimalust nägi ta 1990ndail, kui poodides polnud suhkrut. Sammelselg pani Tallinna ja Helsingi vahel kurseerima 300-500tonnised suhkrulaevad.

Suhkruärist Tallinna Panga etteotsa viis Sammelselja juhuslik asjaolu. Nimelt oli panga Harju tänava hoones linna ainukene Eesti-aegne rahakapp, kuhu suhkruärist teenitud miljonid sisse mahtusid. "Panga juhid panid ette rublad pangandusse investeerida," meenutas Sammelselg.

Nii töötaski ta neli aasta Tallinna Panga juhina ja kaks aastat veel ka nõukogu esimehena. 1998 lahkus Sammelselg Tallinna Panga nõukogust ja müüs oma osaluse.

Eesti Raudtee erastamise ideega tuli Sammelselja juurde Pakterminali juht Aadu Luukas. Kahasse loodi erastamisele suunatud ettevõte Rail Invest, mis erastamise venimise tõttu tegevuse lõpetas, ja hiljem Baltic Rail Service, kuhu kaasati Ameerika raudteefirma juht Edward Burkhardt.

2006. aastal ostis riik Eesti Raudtee BRSilt tagasi 2,35 miljardi krooni eest, ostes oli selle eest välja käidud miljard krooni.

Tallinna Panga ja raudtee erastamise vahel tegutses Sammelselg ka kinnisvaraäris ja kaubanduses. Nimelt ostis ta suvilakruntideks sobivat maad Saaremaal OÜ Kramer Kinnisvara kaudu ning osales Säästumarketi poeketi loomises.

Pärast seda kulus Sammelselja põhienergia telekommunikatsioonifirma Norby Telecom arendamisele. Mõni aasta hiljem maadles firma makseraskustega. 2009. aasta lõpus teatas Harju maakohus telekomiärimehe Guido Sammelselja pankrotist.

Sammelselg oli kirglik kunstikoguja, temale kuulunud moodsa kunsti erakogu on hinnatud Eesti parimaks, sama lugu on ka Sammelselja paberrahakoguga.

Äripäev avaldab kaastunnet Guido Sammelselja lähedastele.

Autor: Alyona Stadnik, Anu Jõgi

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt