Alexela ostab kogu Kiviõli Keemia­tööstuse

25. märts 2014, 00:00

Alexela Energia ostab ka ülejäänud osa keemiatööstusettevõttest Kiviõli Keemiatööstus ning plaanib järgmisel viiel aastal firmasse investeerida 50 miljonit eurot.

Tehingu hinda osapooled ei avalikusta. Äripäeva hinnangul on tehingu hind suurusjärgus 40–50 miljonit eurot.

Alexela grupi energeetika valdkonna valdus­ettevõtte Alexela Energia tegevjuht Marti Hääl ütles eile, et 2012. aasta alguses siseneti põlevkivisektorisse strateegilise kavaga ning möödunud kahe aasta jooksul on investeeritud 15 miljonit ­eurot eelkõige keskkonna valdkonda. “Meie strateegia näeb ette investeerida sinna järgneval viiel aastal 55 miljonit eurot ja luua sada töökohta,” märkis Hääl. Ta lisas, et ost on osa strateegiast ning kõik on plaanipärane.

Kiviõli Keemiatööstuse Varade üks omanikke Raivo Tamm ei soovinud tehingut veel kommenteerida. “Tehke teatise järgi oma järeldused. Vaatame, mis aeg toob. Räägime sellest hiljem, kui asi on nii kaugel,” ütles Tamm.

Konkurentsiseaduse järgi võivad tehingust huvitatud isikud seitsme päeva jooksul esitada oma arvamusi ja vastuväited nende kahe ettevõtte koondumise kohta.

Varem polnud rohkem müügis. 2012. aasta veebruaris ostis Alexela Energia Kiviõli Keemiatööstuse Varad OÜ. 50protsendilise osaluse eest tasuti toona 30,3 miljonit eurot. Kiviõli Keemiatööstuse ­Varad on emaettevõtte, kellele kuulub tütarettevõte ­Kiviõli Keemiatööstuse OÜ, mis kaevandab põlevkivi ja toodab sellest õlisaadusi.

Toona selgitas Alexela Groupi omanik Heiti Hääl Äripäevale, et osteti vaid pool, sest rohkemat ei olnud saadaval. Häälele pakkus keemiatööstus huvi seetõttu, et Eestis on vähe ekspordile suunatavat tootmist, mille tooraine pärineb kohapealt. Teiseks langeb tegevus kokku Alexela grupi põhitegevusega – kütuste jaemüük ja transiit. “Me tegelikult arvame, et teame sellest ärist suhteliselt palju. Seetõttu ka Kiviõli tehas meile sobis,” kommenteeris ta.

Nüüd, kaks aastat hiljem, müüvad omanikud Raivo ja Toomas Tamm ülejäänud osa firmast ­Kiviõli Keemiatööstuse Varad.

20 miljonit tonni põlevkivi aastas. Praegu on kogu kaevandada lubatud põlevkivi aastane kogus 20 miljonit tonni kaevanduslubadega nelja kaevandaja vahel ära jagatud, ülekaalukalt suurim osa kaevandamislubadest kuulub Eesti Energia kontsernile.

Põlevkivi kaevandab Eestis neli ettevõtjat: Eesti Energia tütarettevõte Eesti Energia Kaevandused, Viru Keemia Grupi tütarettevõte VKG Kaevandused OÜ, Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ja Kunda ­Nordic Tsement.

Eesti põlevkivimaardla paikneb kahes maakonnas – Ida-Virumaal ja Lääne-Virumaal. Eesti põlevkivimaardlal on 23 maardlaosa, neist kehtiva kaevandamisloaga on 13. Põhiline osa Eestis toodetud põlevkivist tarbitakse elektrijaamades ja põlevkiviõli toorainena.

Kiviõli Keemiatööstusele lubatud maksimaalne põlevkivi kaevandamise aastamäär on 1,98 miljonit tonni.

  • Tammed otsustasid transpordi kasuks

Toomas ja Raivo Tamme oman­duses olev T.R. Tamme Auto alustas 1988. aastal väikese kooperatiivina, mis osutas transporditeenuseid.

Tosin aastat tagasi otsustati osta ära aasta seisnud Kiviõli Keemiatööstuse varad, kuid neli aastat tagasi otsustasid Tammed, et T.R. Tamme Auto keskendub ainult transporditeenuste osutamisele ning jagunemise teel eraldusid kontsernist tütarfirmad Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ja Kiviõli Keemiakombinaat. Nende tütarfirmade baasil loodi uus ettevõte – Kiviõli ­Keemiatööstuse Varad.

2011. aasta lõpus teatasid Tammed, et müüvad poole sellest ettevõttest Heiti Hääle juhitavale ASile Alexela Energia. Tehing jõustus järgmise aasta kevadel.

Käekäik sõltub nafta hinnast. Kiviõli Keemiatööstuse Varade peamine tulu tuleb põlevkiviõli müügist, mistõttu mõjutab ettevõtte käekäiku oluliselt nafta hind ja dollari kurss.

Toomas Tamm on osanik ka firmas Euro Kinnisvaraarendus, mis arendab peamiselt Tallinnas kortermaju. Samuti on ta osanik autode tehnoülevaatust tegevas firmas Ambriss.

Toomas Tamme omanduses oleva firma Rato Holding tütarettevõte on OÜ Aqva Hotels, mis majandab Rakvere linnas asuvat spaa- ja hotellikeskust. Kuigi spaa sai valmis buumi tipul ja selle esimeste aastate tulem jäi ootustele alla, on viimastel aastatel läinud spaaäri hästi.

Hispaanias äri ei edenenud. Varem oli Rato Holdingul ka Eesti ärimeeste ühes lemmikpaigas – Hispaanias – tütarfirma, mille eesmärk oli aastaaruande kohaselt lüüa kaasa Hispaania turismi­äris. Majandusaasta aruande kohaselt müüdi see firma aga mõni aasta tagasi ära, põhjuseks pikaajaline majandus­langus Euroopa turul.

 

Mis on mis

  • Kiviõli Keemiatööstuse Varad OÜ

Üks Eesti suuremaid keemiatööstusettevõtteid
Grupi põhitegevus on põlev­kiviõli tootmine, tegevusalad on veel põlevkivi kaevandamine ning soojus- ja elektrienergia tootmine ja müük.
Õlitoodang läheb valdavalt ekspordiks.
Ettevõtte tootmisüksused paiknevad Kiviõli linna ja Sonda valla territooriumil.
2012. aasta käive oli 35 miljonit eurot ja kasum 10,7 miljonit eurot. Aasta varem oli käive ligi 48 miljonit eurot ja kasum üle 14 miljoni euro. Põhitegevusega seotud müügikäive jäi samasse suurusjärku 2011. aasta omaga, kasumi vähenemise üks põhjus oli varade ümberhindlus.
Müügist andis põlevkiviõli müük 92,5%, peenpõlevkivi müük 4,1 % ning soojus- ja elektri­energia müük 1,9%.
Aruandeaastal tehti põhi­varasse 9 miljonit eurot investeeringuid, 2013. aastal plaaniti investeeringuid suuruses 7 miljonit eurot, millest kolmandiku moodustas tootmis- ja tehnoloogiliste mahutite vastavusse viimine vee- ja keskkonnakaitse nõuetega.

  • Alexela Energia

Alexela grupi valdusette­võte, kuhu kuuluvad mootorikütuste jaemüüja Alexela Oil, naftatoodete logistikafirma Alexela ­Logistics, LNG-terminali arendav Balti Gaas, kütusekaubandusega tegelev Energia Nord, põlevkiviõli tootja Kiviõli Keemiatööstus, vedelgaasiettevõte Reola Gaas, elektrimüüja Elektrimüügi AS ja jäätmekäitleja Eesti Keskkonnateenused. Alexela Energia konsolideeritud käive oli mullu üle 214 miljoni euro.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2014, 19:52
Otsi:

Ava täpsem otsing