Toomas Tooli karistus jääb jõusse

01. aprill 2014, 00:00

Riigikohus ei võtnud turumanipulatsioonis süüdi mõistetud ärimehe Toomas Tooli kaitsja kassatsioonkaebust menetlusse, jättes senise ringkonnakohtu määratud karistuse jõusse.

Arco Vara aktsiate hinnamanipulatsioonis süüdi mõistetud Toomas Toolile määrati möödunud aastal rahaliseks karistuseks 250 päevamäära ja päevamäära suurust suurendati Tooli elatustaset arvesse võttes 2000 euroni. Seega on Tooli karistuseks pool miljonit eurot.

Tooli kaitsja, vandeadvokaat Aivar Pilv esitas tänavu jaanuaris riigikohtule kassatsioonkaebuse, mida riigikohus esmaspäeval menetlusse ei võtnud, jättes Tooli karistuse jõusse.

Pilve sõnul tekitab lahend rida küsimusi. “Seda laiemas plaanis, mitte ainult Tooli juhtumi kontekstis,” ütles Pilv. Tema sõnul oli kassatsioon just rahalise karistuse määramise kohta. Nimelt pole seadustes kindlalt määratletud, millal väljutakse isikule rahalise karistuse määramisel keskmise päevamäära mudelist ja võetakse arvesse ka tema elatustase. “On olnud palju erinevaid kohtuasju, kus on määratud rahaline karistus, kuid ma ei tea ühtegi juhtumit, kus mõnda teist ärimeest oleks karistatud nii, et tema elatustaset on arvesse võetud,” selgitas Pilv.

Pilve sõnul on nad kohtult küsinud, mis arvutuste põhjal on Tooli karistus määratud, ent kohus pole toonud muud põhjendust kui seda, et peab karistust piisavaks ja põhjendatuks.

“Tekib küsimus, millal ja milline on järgmine lahend, kus kindlalt piiritletud ja kehtivale seadusele tehakse erand,” märkis Pilv. “See tekitab seadusandluse ees ebakindlust.”

Kohtutee jätkamine veel lahtine. Pilve ütlust mööda pole ta Tooliga riigikohtu otsusest veel rääkinud ja kliendi arvamust kommenteerida ei oska. “Siseriiklikult on võimalused ammendunud. Kas hakkame Euroopa Inimõiguste Kohtusse minema, seda on veel vara öelda,” ütles Pilv.

Ärimees Toomas Tool ja SEB Panga endine maakler Karoly Kirberi mõisteti möödunud kevadel süüdi turumanipulatsioonis.

Mullu kevadel kirjutas Äripäev, et Toomas Tool andis tõenditele tuginedes selgeid korraldusi ASi Arco Vara aktsiate müügiks, “tilgutades” neid turule, millega tekitas neile hinnasurvet. Uuritud tõenditest järeldus, et Karoly Kirber sai kogenud börsimaaklerina väga hästi aru, mis on Tooli eesmärk, ja täitis tema korraldusi.

Süüdistuse järgi andis Tool oma abikaasa Mari Tooli volitatud esindajana 2008. aasta 14.–21. juulini SEB Panga maaklerile Kirberile telefoni teel tehingukorraldused müüa abikaasaga seotud SEB esindajakontol olevaid aktsiaid suurtes kogustes ajas järjest madalama hinnaga.

Survestas aktsia hinda. Süüdistuse kohaselt oli sellise tegevuse eesmärk viia Arco Vara aktsia turuhind allapoole 0,56 euro taset, mis andis Toolile võimaluse mõjutada teisi Arco Vara suuraktsionäre otsuste tegemisel.

Nii müüdi ligikaudu 500 000 aktsiat, mille tagajärjeks oli kunstliku hinnapiiri tekkimine ning negatiivne surve aktsia hinnale. Sellise kavatsetud mõjutamise tulemusel viidi börsil kauplejad eksitusse Arco Vara aktsia tegeliku turuväärtuse suhtes ning aktsia hind langes 2008. aasta 22. juuli börsipäeva lõpul 0,55 euroni.

Tooli antud tehingukorralduste alusel müüs Kirber 2008. aasta 14. juulil börsil Mari Tooli SEB Panga esindajakontol olevad 3727 AS Arco Vara aktsiat keskmise hinnaga 0,6107 eurot, 15. juulil 3727 aktsiat keskmise hinnaga 0,62 eurot, 16. juulil 24 000 aktsiat keskmise hinnaga 0,59 ­eurot, 17. juulil 1000 aktsiat keskmise hinnaga 0,6 eurot, 18. juulil 175 000 aktsiat keskmise hinnaga 0,58 ­eurot ning 21. juulil 36 500 aktsiat keskmise hinnaga 0,57 eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    31. March 2014, 19:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing