Estoveri eksport kasvas üle kahe korra

08. aprill 2014, 00:00

Juustutootja Estoveri eelmise aasta käive kasvas veerandi võrra, 37,55 miljoni euroni, millest eksport andis veidi vähem kui kolmandiku.

Estoveri eksport kasvas aastaga ligi 2,5 korda, suurenedes 2012. aasta 4,44 miljonilt eurolt mullu 11,03 miljonile.

“Põhilised jõud olid ikka Venemaa ja Soome. Läti ja Leedu loomulikult ka,” ütles Estoveri juhatuse liige Ago Teder.

United Estover Groupi kaudu 60% osalust omav Teder pole tänavu Estoveriga kindlaid eesmärke seadnud, kuna Venemaa tollipiiranguga on kõik pea peale pööratud. “Oleme tootmismahtu vähendanud ja ootame väga, et Venemaa poolt liikuma läheks,” märkis Teder. Tema sõnul on kontrollide külastatud Eesti ettevõtted oma asjad korda ajanud ning aktid on ka Venemaale saadetud.

Vene piirang teeb elu kibedaks. Venemaa veterinaar- ja füto­sanitaaramet kehtestas jaanuaris mitmele Eesti piima- ja kalatööstuse ettevõttele toodangu sisseveo keelu, nende hulgas oli ka Estover.

Tederi sõnul on Venemaa Eesti piimatoodetele tähtis turg. “Arvestatavaid alternatiive pole, mis puudutab riigi suurust ja maitsekultuuri,” ütles ta. “Näiteks Hispaanias ei oota keegi meie juuste. Loode-Venemaa on ja jääb.”

Kuigi ühe variandina nimetab Teder toorme müümist, ei oleks Estover võimeline hinna ja tootmismahtude tõttu muu maailmaga konkureerima. Teder ootab optimistlikult vastust idast, et peagi Vene partneritega koostööd jätkata.

Teder nimetab piirangut Eesti piimatööstusele kriisiks. “Keegi meie eest ütleb küll, et me saame hakkama, aga keegi sügavat huvi ei tunne, kui palju see igale ettevõttele maksma läheb,” lisas ta.

Eelmisel aastal Estover dividende ei maksnud. “Tunnetasime raske aja tulekut, mis on selgelt käes,” ütles Teder. Tema sõnul ei suudetud küll Venemaaga seonduvat prognoosida, kuid toormehinna ligi 40% suurune tõus on ettevõtet konservatiivsusele sundinud.

Eelmisel aastal seadis ette­võte eesmärgiks kindlustada oma turuosa Eestis, otsides samal ajal lähiriikides uusi turge.

Põhilisteks müügiartikliteks on Eestis toodetud juustud, või ja ricotta kohupiim.

Sortimendi mitmekesistamiseks müüakse ka teistes Euroopa Liidu maades toodetud piimatooteid.

Ka sel aastal jätkab Estover Tederi teatel konservatiivselt, kuid sellegipoolest laiendab investeeringuid ja tooteportfelli.

 

Tasub teada

  • Kasum ja töötasu kasvasid

Puhaskasumit teenis Estover mullu 667 000 eurot (2012. aastal 173 000 eurot).
Keskmine palgakulu töötaja kohta kasvas aastaga 8,9%. Mullu oli töötajate keskmine palgakulu 1169 eurot kuus, 2012. aastal 1074 eurot kuus.
Juhtkonna tasu kasvas aastaga 40 900 eurolt 72 637 eurole. Ettevõtte juhatusse kuuluvad omanikud Ago Teder ja Ago Enok. Tederi sõnul kuulub tegev- ja kõrgemasse juhtkonda 6–7 inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2014, 20:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing