Nautige Norra börsitõusu enne krahhi

21. aprill 2014, 00:00

Norra aktsiaturu tõus lähiajal küll jätkub, kuid paari aasta perspektiivis on oodata aktsiahindade järsku langust, prognoosis Swedbanki privaatpanganduse klientidele esinemas käinud Swedbank First Securitise strateeg Peter Hermanrud. Ta on kokku 13 aastal valitud Norra parimaks strateegiks.

“Kalender ütleb meile, et kätte jõuab krahhiaeg,” ütles Hermanrud. “Kui krahh ei saabu aasta jooksul, siis oleks see 40 aasta pikim krahhivaba periood Norra börsil.” Ta prognoosib siiski, et enne aktsiahindade kukkumist näeme lähiajal veel 50% suurust tõusu.

Norras on tavapärane, et iga 5–6 aasta järel toimub suurem börsi kukkumine. Viimane langusperiood oli 2007–2008, kui aktsiad langesid 64%. Suurim sõjajärgne börsikrahh toimus aga aastatel 1973–1977, kui aktsiaturg kukkus 74%.

Seekord võib tavapärane tsükkel olla Hermanrudi hinnangul kaks aastat pikem, põhjuseks eelarvepoliitika ja likviidsuse üleujutuse koosmõju. Väiksemaid kukkumisi ootab Hermanrud aga juba lähiajal, sest isegi Norra aktsiaturu parimatel aastatel ei ole pea kunagi aktsiahindade tõus kestnud järjestikku üle seitsme kuu.

Hinnatõus on õhinat kahandanud. Hermanrud ise Norra aktsiaturgu suure õhinaga enam ei suhtu. Ta küll arvab, et börsitõus lühiajalises perspektiivis jätkub, kuid viimastel kuudel toimunud hinnatõus on ta positiivsust kahandanud. “Usume, et 2014. aastal kasvavad ettevõtete kasumid (aktsia kohta) ligi 20%, mis tõstab P/E (aktsia hinna ja kasumi suhe) näidu 11,2-lt 11,8-le,” ütles ta.

Kuna riski-tulu suhe on muutunud halvemaks, siis on ka Swedbank First Securitise vähendanud oma investeeringuid Norra aktsiaturul. “Kui erinevad majandused on sisenemas kiire kasvu faasi, siis peaks kahe aasta jooksul jõudma Norra aktsia­indeks 800 punktile, et siis krahhida. Kui teile see viimane osa ei meeldi, siis lihtsalt seni ignoreerige seda prognoosi,” soovitas ta Swedbanki privaatpanganduse klientidele.

Mis võib Norra majanduse rööbastelt maha viia? Vastuse sellele küsimusele võib võtta kokku ütlusega “igal edul on oma hind”. Norra majandusel on kolm ohukohta – nafta hinna langus, eluasemete hinnad ja konkurentsivõime.

Kui Euroopas ja USAs on eluasemete hinnad kriisi käigus teinud läbi kukkumise, siis Norras oli langus tagasihoidlik ja lühiajaline ning praeguseks on eluasemete hinnad taas tõusnud rekordkõrgustesse. Näiteks kui 1985. aastal maksis Norras eluase 100 ühikut, siis nüüd 275 ühikut.

Ka konkurentsivõimega on Norras olukord halb. Kui euroala kriisimaad on konkurentsivõimet Saksamaa suhtes parandanud, siis Norra on ujunud vastuvoolu ega ole eksporditurgudel piisavalt konkurentsivõimeline.

Kui need riskid realiseeruvad, siis on tulemuseks Norra krooni nõrgenemine ja kinnisvara odavnemine, mis lööb valusalt pangandussektorit.

Naftatööstust võib pikas perspektiivis negatiivselt mõjutada gaasiturul toimuv. “Kui hinnad jäävad praegusele tasemele, siis me usume, et maagaas asendab USAs 10aasta jooksul enamuses valdkondades naftat,” ütles Hermanrud. Lühiajaliselt peaks aga naftahinda toetama kiirenev majanduskasv, sest 70% maailma naftast läheb sõidukite ja veokite kütuseks.

Hermanrudi sõnul valitseb finantsturgudel uskumine, et maailma majandus on sisenemas viimaks kiirema kasvu faasi. Lühiajaliselt soosivad positiivseid väljavaateid USA ja Euroopa rahulikum eelarvepoliitika, tarbijate ja ettevõtete kasvav optimism, tööjõu ja tootmisvõimsuste piisav ülejääk maailmas, USA elamuehituse kasv, Euroopa pankade suurem valmisolek laenude väljastamiseks ning Hiina ja Ida-Euroopa stabiliseerumine mõõdukate kasvutasemete juures.

Avalikkus on järgnemas. Hermanrudi hinnangul on globaalne majandus praegu kasvukõvera faasis, kus “tark raha” ja institutsionaalsed investorid on juba turule sisenenud ning entusiasmist kannustatud avalikkus neile järgnemas. Juhul, kui selline majandustsükli ajaline asukohamääratlus paika peab, ootab aktsiaturge veel 2 tõusuaastat ja eeskätt tasub tõusust osa saamiseks investeerida Euroopa finantsturgudele.

USA turg on tema sõnul investoritele muutunud juba suhteliselt kalliks. Ta soovitab pöörata tähelepanu ka Hiinas toimuvale. “Meie peamine mure on Hiina laenuturu plahvatuslik kasv,” märkis ta. Vaatamata viimaste aastate aktsiahindade kiirele kasvule, on väheatraktiivseks ehk kalliks muutunud.

 

Tasub teada

 • Kuidas Norrasse investeerida?

Eesti pankade kaudu. Suuremad pangad pakuvad Norra aktsiatele maaklerteenust. Teenustasud on üsna kopsakad – nt 5000 € tehingu puhul vahemikus 14–32 eurot. Aktsiate hoidmiselt võetakse igakuist kontohooldustasu.

Maaklertehingutasud internetipangas
Swedbank 0,15%, min 14,06 € 
SEB 0,25% + 17,58 €
LHV 0,3% + 11 €
Danske 0,25%, min 31,96 €

USA börsil. Kui portfellis on juba USA aktsiaid, siis võib olla mõistlikum osta sealt. USA börsilt leiab Norra suuremad ettevõtted. Kes aga ei taha investeerida konkreetsetesse ettevõtetesse, võib investeerida börsil kaubeldavatesse Norra fondidesse.

Kaks USA aktsiaturul olevat Norra fondi

Global X FTSE Norway 30 ETF
sümbol USAs NORW
hind (USD)  16,3
kulumäär aastas  0,50%
fondi maht  91,8 mln USD

iShares MSCI Norway Capped Investable Market
sümbol USAs ENOR
hind (USD)  31,01
kulumäär aastas  0,53%
fondi maht  15,4 mln USD

Allikas: Äripäev, etfdb.com

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  20. April 2014, 20:11
  Otsi:

  Ava täpsem otsing