Taimekahjurite äpp võitis Ideelabori peapreemia

13. mai 2014, 00:00

Ettevõtlike tudengite projektide võistluse Ideelabor finaalis pälvis kümne tiimi seast peapreemia taimekahjurite ja -haiguste tuvastamise äpp CropHealer, mille vastu on ­huvi tundnud juba mitu investorit.

Tartu ülikooli Ideelabor, mis aitab tudengitel sarnaselt idufirmade kiirenditega 11 nädalat lennukaid projekte arendada, valis möödunud nädalal selle hooaja võitjaks projekti nimega CropHealer. See on nutitelefoni- ja veebirakendus, mis aitab põllu­pidajatel tuvastada taimekahjureid ja -haigusi ning pidada nende kohta logi.

Idee sündis vajadusest. CropHealer annab võimaluse arendada välja teavitussüsteemi, et farmerid saaksid teha sobivaimate vahenditega ennetavaid tõrjeid, kui kahjurid või haigused lähikonnas levima hakkavad.

Idee autor Jaanika Mirka õpib Tartu kõrgemas kunsti­koolis, kuid töötab põllumajanduses, sestap sündis ka CropHealeri idee vajadusest.

“Kui käib põllundushooaeg, on põllumehed aeg-ajalt hädas taimeprobleemide kindlakstegemisega, sest põllumajandusnõustajaid on Eestis piiratud arv. Mina põllumehe asemel tahaksin saada infot sobivate taimekaitsevahendite kohta neutraalsest allikast, ilma et peaks abi leidmiseks mõnele konkreetsele tootjale helistama,” rääkis Mirka.

CropHealeri meeskond moodustus veebruaris koos Garage48 riistvara hackathon’iga toimunud Student Start-up Campis, kus Mirka käis välja idee, millega liitus kaheksa inimest.

Arendustiim koosseisus ­Jaanika Mirka, Indrek Ilves, Karl-Oskar Masing, Toms Andersons, Gatis Steinbergs, Sirli Ruus, Mihkel Vunk ja Roman Normann töötab sellest ajast koos.

Investoreid veel ei kaasa. “Käisime CropHealer’iga ühe korra ka Garage48s, kus võitsime tarkvara poole. Pärast seda võttis meiega ühendust juba mitu investorit, kes olid meie tootest huvitatud, kuid leppisime omavahel kokku, et niikaua, kui saame, ajame ilma läbi. Investoreid kaasame alles siis, kui asjal on 101 protsenti jumet,” ütles Mirka.

Peapreemia 500 eurot kulub Mirka sõnul valdavalt jooksvate kulutuste katteks nagu serveri ülalpidamine ja toote nime patentimiseks vajaliku riigilõivu maksmine. “Oleme saanud palju positiivset tagasisidet ja jõudnud nii kaugele, praegu seda projekti pooleli jätta poleks küll mõistlik,” lisas ta.

Peale peapreemia anti Idee­labori finaalis välja porto- ja publikupreemia, mille pälvisid Molekulaargastronoomia ja Kittify.

Molekulaargastronoomia kasutab keemia­labori seadmeid toidu valmistamiseks, et teha näiteks arbuusist kalamaitselist sushit.

Kittify arendab kassiarmastajatele mõeldud moodullahendust, mis oleks samal ajal sise­kujunduselement ja eritasandiliste jooksuradade süsteem kassidele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2014, 19:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing